1. HABERLER

  2. HABER

  3. New York Polisi'nden Müslümanlara Fişleme
New York Polisinden Müslümanlara Fişleme

New York Polisi'nden Müslümanlara Fişleme

New York Polisi'nin, şehirde yaşayan müslümanları fişlediği ortaya çıktı.

05 Şubat 2013 Salı 14:33A+A-

"New York polisi kanunları ayaklar altına alarak kentte yaşayan Müslümanları fişliyor." Bu açıklama New Yorklu İnsan Hakları avukatlarından geldi.  Avukatlar New York polisinin kanunların ötesine geçerek Müslümanları potansiyel suçlu gibi gördüğünü ve özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı davrandığını ifade ediyor.

"Müslümanlar fişleniyor"

New York polisinin son yıllarda cami ve mescitlere paralı ajanlar yerleştirmesi ve müslümanları fişlemesi, sivil haklar uzmanı avukatları harekete geçirdi.

Bir grup avukat, New York Polis Teşkilatı’nın Müslümanları takibe almasının yasalara aykırı olduğunu vurgulayarak, bu uygulamanın gözden geçirilmesi için New York Federal Mahkemesi'ne başvurdu.

Avukatların yaptığı açıklamada, "Potansiyel teröristleri arayan New York polisi, Müslüman derneklerini, mescit ve camileri, öğrenci derneklerini, restoranları kanuna aykırı olarak izlemeye almakta ve Müslümanları fişlemektedir" denildi.

"Müslümanların özel hayatları hiçe sayılıyor"

New York polisinin bir Müslümanı izlemeye alması için o kişinin dini vecibelerini yerine getirmesinin ya da İslami derneklere üye olmasının yeterli olduğunu dile getiren avukatlar, polisin Müslümanların özel hayatlarını hiçe saydığına vurgu yaptı.

Avukatlar polisin bu davranışının Müslüman toplumu arasında korku ve endişeye sebep olduğunu ifade etti.

New York'ta yaşayan Müslümanlar da polisin bu şekilde hareket etmesine bir anlam veremiyor.

New York'ta yaşayan bir Müslüman, "Biz sürekli devlet birimleriyle iş birliği içinde bulunduk. Bize karşı bu güvensizliğin sebebini anlayamıyoruz" derken bir diğeri ise "Dışarıda bir sürü gerçek suçlu var. Bence onları soruşturmalılar" şeklinde konuştu.

New York Polisi kendini savundu

New York polisinden yapılan açıklamada ise kanunlara aykırı hareket edilmediği savunuldu.

Geçen yıl da eyalet sınırları dışında Müslümanları takip etmekle eleştirilen New York Polis Teşkilatı'nın faaliyetlerinin en büyük destekçisi ise şehrin Belediye Başkanı Michael Bloomberg. (trt)

HABERE YORUM KAT