1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Myanmar'da darbe karşıtı protestolar ve genel grev devam ediyor
Myanmar'da darbe karşıtı protestolar ve genel grev devam ediyor

Myanmar'da darbe karşıtı protestolar ve genel grev devam ediyor

Protestolara destek veren ve aralarında aktivist, sanatçı, yazar, gazeteci ve ünlülerin olduğu 78 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

23 Şubat 2021 Salı 13:54A+A-

Myanmar'da askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı düzenlenen protestolar ve genel grev kapsamında iş bırakmalar devam ediyor.

Başkent Nepido, Yangon ve Mandalay başta olmak üzere ülkenin birçok şehrinde geniş katılımlarla düzenlenen gösterilerde darbe karşıtları, güvenlik güçlerinin şiddetini kınadı ve seçilmiş hükümet üyelerinin serbest bırakılması talebinde bulundu.

Dün başlayan ve 22 Şubat 2021'den esinlenen "2222 Ayaklanması" kapsamında Yangon'da dükkanlarını kapatan çok sayıda işletme sahibi bugün de işletmelerini kapalı tuttu.

AA’nın ülkenin muhalif internet sitelerinde yer alan bilgilere dayandırdığı habere göre, son 24 saatte en az 25 protestocunun gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan protesto grupları, sosyal medya paylaşımlarında protestolara destek veren ve aralarında aktivist, sanatçı, yazar, gazeteci ve ünlülerin olduğu 78 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığını açıkladı.

Açıklamada, gözaltı kararı çıkarılanlar arasında, 1988'deki büyük ayaklanmada rolü olan öğrenci hareketi lideri Min Ko Naing ve ayaklanmayı organize eden isimlerden Moe Thee Zun'un da yer aldığı bildirildi.

Yurt dışındaki Myanmarlı örgütlerden protestolara destek

İngiltere merkezli Burma İnsan Hakları Ağı (BHRN) ve İngiltere Burma Rohingya Organizasyonu (BROUK), protestocuların genel grev başlatması kararına destek açıklamalarında bulundu.

BHRN Direktörü Kyaw Win yazılı açıklamasında, 2222 Ayaklanması kapsamında yapılan protesto ve grevleri desteklediğini belirterek "Protestocuların genel grev kararından son derece memnunuz fakat güvenliklerinden endişe ediyoruz. Ordu, mevcut gücünü korumak için her türlü taktiği uygulayacaktır. Burma halkının birliği, başarının sağlanması için hayati önem taşımaktadır." ifadesini kullandı.

Win, Myanmar ordusuna ülke idaresinden çekilme ve gözaltına alınan seçilmiş hükümet üyelerini serbest bırakma çağrısında bulundu.

BROUK lideri Tun Khin de Arakanlıların protestocularla dayanışma içinde olduğunu vurgulayarak "Uluslararası camiaya, Myanmar halkını güvenlik güçlerinin şiddetinden korumaya çağırıyoruz." açıklamasında bulundu.

Arakan eyaletinde 2017'deki katliamlarda yer alan 33. Hafif Piyade Tümenine (LID 33) bağlı askerlerin Mandalay'daki protestolara müdahale etmek üzere görevlendirildiği haberlerine tepki gösteren Khin, "Hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarının acısını paylaşıyoruz. Bu ölümler bize 2017'de LID 33 askerlerinin Arakan'da çok sayıda erkek, kadın ve çocuğa yaptığı katliamları hatırlatmaktadır." dedi.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT