1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mürsel Gül'ü Katleden YDG-H'liye Dava Açıldı
Mürsel Gül'ü Katleden YDG-H'liye Dava Açıldı

Mürsel Gül'ü Katleden YDG-H'liye Dava Açıldı

Esnaf Mürsel Gül'ü “IŞİD üyesi” olduğu iddia edilerek YDG-H üyelerince katledilmesine ilişkin tutuklu sanık Bilge hakkında, ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açıldı.

25 Ocak 2016 Pazartesi 14:46A+A-

Gaziosmanpaşa'da esnaf Mürsel Gül'ün, “IŞİD üyesi” olduğu iddia edilerek PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyelerinin düzenlediği silahlı saldırıda katledilmesine ilişkin tutuklu sanık Agit Bilge hakkında “tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “terör örgütüne üye olmak” ve “Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet” suçlarından 18 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle dava açıldı.

Temizlik malzemesi işleri ile uğraşan esnaf Mürsel Gül'ün “IŞİD üyesi” olduğu iddia edilerek katledilmesine ilişkin aranan firarî sanık Agit Bilge'nin yakalanıp tutuklanmasının ardından Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan fezleke İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, Mürsel Gül'ün babası Fahrettin Gül “müşteki”, Agit Bilge “şüpheli” sıfatıyla yer aldı.

PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'nin oluşumunun anlatıldığı iddianamede, YDG-H'nin metropollerde alan hakimiyeti sağlamaya çalıştığı, yazılı ve görsel medya organlarıyla internet sitelerinden yapılan eylem, gösteri ve protesto talimatlarının bu birimlerce yerine getirildiği kaydedildi.

İddianamede, bu birimin özellikle Sultangazi ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde etkin olmaya çalıştığı aktarıldı.

İddianamede ayrıca, Gaziosmanpaşa'da 21 Temmuz'da silahlı saldırı sonucu katledilen Mürsel Gül'ün otopsi ve olay yeri inceleme raporlarına da yer verildi.

YDG-H Olayı Üstlendi

İddianamede, maktulün katlinin, PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H tarafından üstlenildiği ve internet sitesinde bu yönde bir habere yer verildiği belirtildi.

Bölgede yapılan çalışmalar sonucunda, olayın olduğu anda kırmızı bir aracın mahallede dolaştığı ve kimliğini vermek istemeyen bir şahsın “Agit kaçıyor.” şeklinde bir bağırma duyduğunu beyan ettiği aktarılan iddianamede, Mürsel Gül'ün telefonunda yapılan incelemede, en son arayan numaranın sahibinin Berat Akgül olduğunun tespit edilerek, Akgül'ün de ifadesine başvurulduğu kaydedildi.

Öldürme Eylemi Planlı Bir Organizasyon

İddianamede, Agit Bilge ve hakkında dava açılan diğer sanıkların, maktulü eylem yerine çekmek için organizasyon yaptıkları anlatıldı. İddianamede, olay yerine temizlik malzemesi bulunan aracıyla gelen maktule, telefonla aranıp temizlik malzemesi siparişi verildiği, maktulün avucundaki yazıda siparişin götürüleceği adresin olduğu kaydedildi.

Tüm deliller değerlendirildiğinde, şüpheliler İlyas Arat ve Agit Bilge'nin örgütün talimatı ile maktulü tuzağa çekerek katlettiklerinin tespit edildiği aktarıldığı iddianamede, diğer şüphelilerin ise öldürme eylemine iştirak ettiklerine dair somut delil elde edilemediği ancak örgüt çağrısı üzerine sokağa çıkıp gösteri yapmaları nedeniyle YDG-H’ye üye olma suçunu işledikleri ifade edildi.

Olayın Geçmişi

Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi'nde 21 Temmuz'da sakallı esnaf Mürsel Gül, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti. Gül'ün, IŞİD üyesi olduğu iddia edilerek PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri tarafından katledildiği söylenmişti. Olayın ardından emniyet yetkilileri, saldırıyı PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'nin üstlendiğini ve Mürsel Gül'ün IŞİD'le bir bağlantısının bulunamadığını açıklamıştı.

AA

İlgili Haberimiz İçin Tıklayın:
PKK/YDG-H İstanbul'da Sakallı Bir Müslümanı Katletti!

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum