1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meclis Anayasa Mahkemesi'ne Üye Seçecek
Meclis Anayasa Mahkemesi'ne Üye Seçecek

Meclis Anayasa Mahkemesi'ne Üye Seçecek

TBMM, 2010 yılında Anayasa'da yapılan değişikliğin ardından Anayasa Mahkemesi'nde boşalan üyelik için üçüncü kez seçim yapacak.

05 Mart 2015 Perşembe 17:37A+A-

Meclis, Anayasa Mahkemesi'ne üye seçecek. 

TBMM, 2010 yılında Anayasa'da yapılan değişikliğin ardından Anayasa Mahkemesi'nde boşalan üyelik için üçüncü kez seçim yapacak. Daha önce 6 Ekim ve 13 Ekim 2010'da AYM'ye üye seçimi yapan Meclis, 13 Mart'a kadar Haşim Kılıç'tan boşalan üyelik için yeni bir seçim gerçekleştirecek. 

Sayıştay Genel Kurulunca 11 oyla seçilen üye Rıdvan Güleç ve Abdullah Şimşek ile 9 oyla seçilen Ahmet Zorlar'ın ismi TBMM Başkanlığı'na bildirildi.     

Meclis, 17 üyeden oluşan  AYM'nin üç üyesini seçiyor. Bunlardan ikisini Sayıştay, birini ise baro başkanlarının gösterecekleri serbest avukatlar arasından seçiyor. 

TBMM Genel Kurulu, AYM üyeliğinin seçimini haftaya yapacak. Buna göre, Sayıştay kontenjanından seçilen Güleç, Şimşek ve Zorlar arasından birini seçecek. Genel Kurul'da yapılacak gizli oylamada; her boş üyelik için ilk oylamada üye tam sayısının üçte iki ve ikinci oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak. İkinci oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için üçüncü oylama yapılacak. Üçüncü oylamada en fazla oy alan aday üye seçilecek. 

Genel Kurul'da haftaya RTÜK'te HDP'ye düşen üyelik için de seçim yapılacak. HDP'nin, RTÜK üyesi Ahmet Yıldırım'ın milletvekilliği için istifa etmesi sebebiyle boşalan üyelik için gösterdiği Ersin Öngel ve Nevruz Uğur arasından biri seçilecek.

HABERE YORUM KAT