1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Maliki, Yeni Hükümeti Irak Meclisi'ne Sundu
Maliki, Yeni Hükümeti Irak Meclisine Sundu

Maliki, Yeni Hükümeti Irak Meclisi'ne Sundu

Dokuz aydır hükümetin kurulamadığı Irak'ta dün hükümeti kurmakla görevli olan Başbakan Nuri el Maliki, hükümet kabinesini meclise sundu.

21 Aralık 2010 Salı 00:40A+A-

 

Meclis Başkanı Osama el Nuceyfi, Maliki'nin bu konuda gereğini yapmış olduğunu belirterek, güven oylamasının bugün yapılabileceğini belirtti.

Gün içinde, bakanlıkların dağılımı konusundaki anlaşmazlık yüzünden kabinenin açıklanmasının ertelendiği bildirilmişti. Irak Meclisi'nin 42 üyeli kabineyi onaylaması bekleniyor. Yeni hükümette yer alan bakanlardan 13'ünü halen görev yapmakta olan bakanlar oluştururken, geri kalan bakanlıkların hassas koalisyon dengesine göre dağıtıldığı bildirildi. Basının karşısına geçen Maliki, hükümetin kurulmasını 'Iraklıların sonsuza kadar farklılıklarıyla devam edemeyeceğinin kanıtı' olarak niteledi. Kabinenin oluşturulması sürecini anlatan Maliki, "Irak'ta milli bir hükümet kurmak zor bir görevdi. Çünkü seçimi kazananların hepsine hükümette bir yer bulmak zorundaydık." şeklinde anlattı. Maliki, 10 bakanlığın hangi gruba verileceğine dair müzakerelerin devam ettiğini de sözlerine ekledi. Henüz belli olmayan on bakanlığın Sadr hareketi mensuplarınca talep edildiği öğrenildi. Petrol Bakanı Hüseyin el Şehristani'nin enerjiden sorumlu başbakan yardımcılığına, Şehristani'den boşalan koltuğa da Abdülkerim Luaibi'nin getirildiği açıklandı. Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari koltuğunu korurken, seçimlerden galip çıkan Irakiye listesinin lideri İyad Allavi, Stratejik Politikalar Ulusal Konseyi Başkanlığı'na getirildi.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT