1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MALİ

  4. Mali'de geçiş süreci kararına muhalefet platformundan ret
Mali'de geçiş süreci kararına muhalefet platformundan ret

Mali'de geçiş süreci kararına muhalefet platformundan ret

Mali'de dün askerlerin, sivil yönetime geçişin 18 ay süreceği ve Cumhurbaşkanının asker de olabileceğine ilişkin kararına muhalefet platformu M5 RFP'den tepki geldi.

13 Eylül 2020 Pazar 21:55A+A-

M5 RFP, yayımladığı yazılı açıklamayla, Halkın Kurtuluşu Ulusal Konseyinin (CNSP) toplumun çeşitli unsurlarıyla 3 günlük görüşmesinin ardından imzaladığı geçiş sürecine ilişkin şartı kabul etmediğini duyurdu.

Açıklamada, M5 RFP'nin, Mali halkının görüşlerini yansıtmayan bu "belgeden" desteğini çektiği vurgulanırken, 3 günlük görüşmelerde, çoğunluğun sivil bir Cumhurbaşkanı istediğini aktardığı belirtildi.

Şartta, görüşmelerde konuşulmayan başka hususlarında yer aldığına dikkat çekilen açıklamada, askerin bu süreci kendi çıkarına kullanarak iktidara gelme amacı güttüğü kaydedildi.

CNSP, başkent Bamako'da 3 gündür yürüttüğü görüşmeler sonucu geçiş sürecine ilişkin kararını CNSP lideri Assimi Goita imzalı bir şartla açıklamıştı.

Şarta göre, geçiş süreci 18 ay olacak ve seçimler bu sürenin sonunda düzenlenecek.

Geçiş sürecinin cumhurbaşkanı asker ya da sivil olabilecek.

ECOWAS 1 yıllık geçiş süreci istemişti

Batı Afrikalı Devletler Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), 7 Eylül'de Nijer'de yaptığı olağan zirvesinde, geçiş sürecinin en fazla 1 yıl olması gerektiğini ve sivil bir cumhurbaşkanı ve başbakanla yönetilmesi gerektiğini duyurmuştu.

Cuntaya yol haritası belirlemesi için 15 Eylül'e kadar süre veren ECOWAS, 14 üye ülkenin hava ve kara sınırlarını Mali'ye kapatması ve bu ülkeyle ekonomik ve ticari ilişkilerini durdurmasını içeren yaptırımların da ancak bu şartlarla kademeli kaldırılacağını belirtmişti.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT