1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KIBRIS

  4. Kıbrıs'ta Göçmen Kampında Çocuk Tacizi!
Kıbrıs'ta Göçmen Kampında Çocuk Tacizi!

Kıbrıs'ta Göçmen Kampında Çocuk Tacizi!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bulunan “Purnara” kampında, anne babasını kaybetmiş mülteci çocukların cinsel tacize uğradığı iddia edildi.

26 Haziran 2020 Cuma 16:31A+A-

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yetkilisi Yorgos Ailiotis Rum Meclisi İnsan Hakları Komitesi’nde, “Kokkinotrimitia” bölgesinde bulunan “Purnara” mülteci kampında kalmakta olan bazı çocukların cinsel tacize maruz kaldığını söyledi.

Bu çocuklardan bazılarının akrabalarının Güney Kıbrıs’ta ikamet etmekte olduklarını dile getiren Ailiotis, devletin bu çocukları neden akrabalarının yanına yerleştirmediğini anlamakta zorlandıklarını da ifade etti.

Soruşturma Başlatıldı

Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Nicos Nouris ise, göçmen kabul merkezinde kalan kız çocuklarının diğer sakinler tarafından cinsel tacize uğradığı iddiasıyla ilgili polisten soruşturma başlatmasını istedi.

İçişleri Bakanı Nouris devlet yayın organı CyBC'ye verdiği demeçte, parlamento komitesi toplantısında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden (BMMYK) bir yetkilinin ortaya attığı iddialar doğrultusunda soruşturma başlatılmasını istediğini ve durumu 'çok ciddiye' aldığını söyledi.

Bakan ayrıca söz konusu iddiaların sahibi olan yetkiliyi de hemen Kıbrıs makamlarıyla iletişim kurmamakla eleştirdi.

'Güvenli bölge yok, yaş doğrulaması için çok vakit harcanıyor'

Öte yandan AP Haber Ajansı'na konuşan Kıbrıs'ın Çocuk Hakları Komiseri Despo Michaelidou-Livaniou ise Pournara göçmen karşılama merkezinde kalan küçük çocukların başka bir yerde barındırılması gerektiğini belirterek, İçişleri Bakanlığının kızların yaşlarını doğrulamak için çok vakit harcadığını söyledi.

BMMYK ayrıca Güney Kıbrıs İçişleri Bakanlığının göçmen kabul merkezinini genişletme çalışmaları sırasında çocuklar için ``'güvenli bölge' oluşturma planını takip etmediğini duyurdu. Merkezde erkekler ve kızlar, sadece bir perdeyle ayrılan duş yerlerini yetişkinlerle paylaşıyor.

Komiserlik ayrıca yetkililerden hızlı bir şekilde durumun iyileştirilmesi çağrısında bulundu.

Nouris ise Kıbrıs'ın sığınmacı akını ile mücadele ettiğini söyleyerek, bakanlığının eylemlerini savundu. Bakan, merkezde daha önce cinsel taciz iddialarına rastlanmadığını, orada kalan küçüklerin ise yetişkinlerle aynı yemek sırasına girmediğini belirtti.

Merkez, 18 yaşından küçük olduklarını söyleyen 16 kız ve 24 erkeğe ev sahipliği yapıyor. Kız ve erkekler kapıları içeriden kilitli farklı odalarda uyuyorlar.

İçişleri Bakanı, yaş doğrulama sürecinin kapsamlı olması gerektiğini çünkü geçen yıl 18 yaşından küçük olduğunu iddia eden 206 göçmenin neredeyse yarısının yetişkin olduğunun ortaya çıktığını aktardı.

HABERE YORUM KAT