1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. KDP’nin Türkiye kolu kuruldu
KDP’nin Türkiye kolu kuruldu

KDP’nin Türkiye kolu kuruldu

İlkin 1946 yılında Mola Mustafa Barzani tarafından kurulan Kürdistan Demokrat Partisi İran, Irak ve Suriye’deki Kürt bölgelerinden sonra ilk kez Türkiye’de de resmi kuruluşunu gerçekleştirdi. Partinin resmi kuruluşunda “Kürdistan” yerine "Kürt" denildi.

07 Aralık 2020 Pazartesi 21:52A+A-

Yeni kurulan Kürt Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı, yaklaşık 10 aydır parti çalışmalarına başladıklarını ve iki ay önce partinin kuruluşu için yaptıkları başvurunun İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edildiğini söyledi.

Rûdaw’a konuşan Kürt Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı, partinin ismini “Kürdistan Demokrat Partisi” şeklinde belirlediklerini ancak Türkiye’de “Kürdistan” ismi nedeniyle partilere dava açıldığı için “Kürdistan” yerine “Kürt” ismini tercih ettiklerini ifade etti.

Diyarbakır’da kurulan partinin çalışmalarına 10 ay önce başladıklarını dile getiren KDP Genel Başkanı Akıncı, İçişleri Bakanlığı’na yaptıkları başvurunun iki ay önce kabul edildiğini kaydetti.

Diğer Kürt partilerden farklı olduklarını belirten Akıncı, 1965’ten itibaren Türkiye’de siyaset yapmak adına kurulan Kürt partilerde yer alan kadro ve liderlerin artık hayatta olmadığını, yeni partinin tamamen gençlerden oluşacağını belirtti.

Akıncı, “Kürt ve Kürdistan davasına” sahip çıkacak olan KDP’nin kurucuları ve tüm teşkilatlarının genç üyelerden oluşacağını söyledi. 

Mele Mustafa Barzani’nin izinde yürüyeceklerini belirten Reşit Akıncı, şu ana kadar bazı kentlerde örgütlenme çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

HABERE YORUM KAT