1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Karar “Din siyasetin dışında olmalı” çarpıtmasıyla neyi amaçlıyor?
Karar “Din siyasetin dışında olmalı” çarpıtmasıyla neyi amaçlıyor?

Karar “Din siyasetin dışında olmalı” çarpıtmasıyla neyi amaçlıyor?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Karar yazarı Mehmet Ocaktan’ın sorularını yanıtladığı söyleşideki ifadelerde yer almayan cümleyi manşete taşıyan Karar’ın amacı ne?

02 Ağustos 2022 Salı 09:37A+A-

HAKSÖZ HABER

Karar gazetesi Mehmet Ocaktan ile Abdullah Gül’ün gerçekleştirdiği söyleşide yer almayan bir ifadeyi manşetine taşıdı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dini siyasetin dışında tutması gerektiği yönünde bir cümle kurduğunu aktardı. Oysa Abdullah Gül ilgili röportajında din ve siyaset ilişkisine dair şunları söyledi:

“Dini tamamen hayatın dışında tutmak diye bir şey gerçekçi değil. Burada önemli olan şey şu, dini bir araç olarak kullanmaktan uzak durmak. Çünkü din, zamanların, mekanların çok ötesinde bir mevzu, inanç. Siyaset ise konjonktürel bir yapı. Siyasetin doğasında başarılar olduğu kadar başarısızlıklar da var, bazen beyaza bilerek siyah deme durumları söz konusu. Eğer kendinizi bir dinin temsilcisi veya partinizi bir din partisi gibi sunmaya başlarsanız bütün bu yanlışlıklar, noksanlıklar sonunda dine atfedilir. Bu çok tehlikeli bir durum. Bu dinin anlatılmasına da, tebliğine de en büyük zararı veren büyük bir sorumsuzluk olur. Yapacağınız şey, din özgürlüğünün önünde hangi engeller varsa kaldırmaktır. Bunun ötesinde dinin herhangi bir şekilde araçsallaştırılmasına asla fırsat vermemek gerekir. Dolayısıyla bu çok hassas bir konu, tarihte de bunun örnekleri çok.”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

8 Yorum