1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Güçleri Filistinli Göstericilere Saldırdı
İsrail Güçleri  Filistinli Göstericilere Saldırdı

İsrail Güçleri Filistinli Göstericilere Saldırdı

Siyonist güçler, Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde, "Yahudi yerleşim birimi inşası ve ayrım duvarını" protesto etmek isteyen Filistinli göstericilere saldırdı.

13 Şubat 2015 Cuma 17:10A+A-

"Ayrım duvarı" yakınındaki yürüyüş sırasında Filistin Halk Komitesi üyesi Muhammed el-Hatib ile bir İngiliz aktivist gözaltına alındı.

Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele İçin Halk Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin cuma namazından sonra Ramallah'ın batısındaki Bel'in, Nalin, Nebi Salih ile Nablus'un batısındaki Kefer Kadum ve  Beytüllahim'in batısındaki El-Masere beldelerinde düzenlenen gösterilere, göz yaşartıcı gazla saldırdığı belirtildi.

Saldırılar sırasında  göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik mermiler de kullandığına işaret edilen açıklamada, Nebi Salih beldesindeki gösterilere İsrail güçlerinin tazyikli su ile müdahale ettiği, Filistinli göstericilerin de askerlere taş atarak karşılık verdiği aktarıldı.

Sivil bir kurum olan Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele için Halk Komitesi, "yasa dışı yerleşim birimi inşası ve ayrım duvarına" karşı gösteri ve kampanyalar düzenliyor, zaman zaman yabancı aktivistler de bu protestolara destek veriyor. 

Filistin İstatistik Kurumuna göre, yaklaşık 50 bin Filistinli, Kudüslü kimliğine sahip olduğu halde ayrım duvarı nedeniyle kendi şehrinde yaşayamıyor.

HABERE YORUM KAT