1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İskoç Siyasetçiden PYD'ye Baskı Çağrısı
İskoç Siyasetçiden PYD'ye Baskı Çağrısı

İskoç Siyasetçiden PYD'ye Baskı Çağrısı

İskoç Ulusal Partisi Avrupa Parlamentosu üyesi Alyn Smith, Suriye'nin kuzeydoğusunda PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin çocuk asker kullanımına tepki gösterdi.

20 Nisan 2016 Çarşamba 15:30A+A-

Smith, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Almanya merkezli Kürt Çalışmaları Avrupa Merkezi'nin, PYD'nin çocuk asker kullanımına son vermesi için yürüttüğü kampanyaya destek verdiğini duyurdu.

İnsan hakları ihlallerinin son bulması kapsamında PYD'ye baskı yapması için Avrupa Birliği'ne (AB) çağrıda bulunan Smith, "Savaş, PYD'nin savaş alanında çocuk asker kullanımına mazeret olamaz." dedi.

Smith, birliğin bu konuya göz yummaması gerektiğini vurgulayarak, "Kaynakları ne olursa olsun tüm şiddetleri kınamamız gerektiğini açıkça belirttim. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'ye daha önceden söylediğim gibi Suriye'de ve bölgede adalet olmadan barış olmayacak." diye konuştu.

Smith, AB'nin keyfi tutukluluk, etnik temizlik ve çocuk askerlerin PYD tarafından kabul edilemez kullanımı da dahil, Suriye'deki insan hakları ihlallerini belgeleyen sivil toplum kuruluşlarının hayati önem taşıyan çalışmalarının desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT