1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. IŞİD Bağdadi Kentini Ele Geçirdi
IŞİD Bağdadi Kentini Ele Geçirdi

IŞİD Bağdadi Kentini Ele Geçirdi

IŞİD, Irak'ın batısında Anbar eyalatindeki Bağdadi kentini ele geçirdi. Kent merkezi bölgedeki ABD askerlerinin Irak ordusuna eğitim verdiği askeri üsse 8 kilometre mesafede bulunuyor.

14 Şubat 2015 Cumartesi 23:02A+A-

Sekiz kilometrelik mesafe aynı zamanda IŞİD'e askeri üsse saldırı düzenleme menzili de sunuyor. Anbar Eyalet Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, 1000'den fazla IŞİD üyesinin Bağdadi kentini ele geçirdiği söyledi. Kerhut, IŞİD'in bu bölgede bulunan üssü ele geçirmesini stratejik bir hamle olarak gördüğünü belirtti.

Irak Savunma Bakanı Halid Ubeydi, Bağdadi'nin IŞİD'in eline geçmesini 'başarısızlık' olarak niteledi. 

Irak parlamentosunun güvenlik komitesindaki toplantı sonrası konuşan Ubeydi, bölgeye daha fazla asker sevk edeceklerini kaydetti.

Aralarında intihar bombacılarının da olduğu bir grup IŞİD üyesi, perşembe günü Anbar eyaletine bağlı Bağdadi kentinde yer alan ve Amerikan askerinin eğitim verdiği Ayn El Esad askeri üssüne saldırmıştı.

Irak ordusu ve uluslararası koalisyon güçleri, üsse sızmaya çalışan ve intihar eylemi teşebbüsünde bulunan örgüt üyelerinin tamamen püskürtüldüğünü, sekiz saldırganın öldürüldüğünü açıkladı. 

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) da saldırganların 20-25 kişi civarında olduğunu açıkladı. Pentagon Sözcüsü Kirby, Bağdadi şehrinin kaybının IŞİD için ciddi bir kazanım olmadığını ve örgütün halen savunma pozisyonunda olduğunu savundu.

Ayn El Esad askeri üssünde 800 civarında Irak askeri eğitim görüyordu. 

Anbar Operasyon Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Muhammedi Aandolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, bölgede emniyetin tamamen sağlandığını belirterek, "Askeri üs için artık büyük bir tehlike bulunmuyor" dedi.

Irak'ın en önemli askeri üslerinden biri olan Ayn El Esad askeri hava üssü, 2003'ten bu yana ABD güçleri tarafından kullanılıyor. Üste, IŞİD'e karşı savaşan Irak askerleri ve aşiret mensuplarına eğitim veriliyor.

irak_bagdadi-harita.jpg

HABERE YORUM KAT