1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgalciler, Filistin İslâmî Hareketi'ni "Yasa Dışı Örgüt" İlan Etti!
İşgalciler, Filistin İslâmî Hareketi'ni "Yasa Dışı Örgüt" İlan Etti!

İşgalciler, Filistin İslâmî Hareketi'ni "Yasa Dışı Örgüt" İlan Etti!

İşgalci İsrail “güvenlik” kabinesi, Şeyh Raid Salah liderliğindeki 1948 Filistin İslami Hareketi'ni “yasa dışı örgüt” ilan etti.

17 Kasım 2015 Salı 09:03A+A-

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, “Netanyahu liderliğinde toplanan Güvenlik Kabinesi, İsrail'deki İslâmî Hareket'in kuzey kolunu yasa dışı örgüt ilan etmeye karar verdi.” İfadelerine yer verildi

Güvenlik Kabinesi'nin aldığı kararın, İslami Hareket üyelerinin ya da harekete hizmet eden kişilerin cezayı gerektiren suç işlemiş sayılacağı anlamına geldiği belirtilen açıklamada, Hamas'ın kardeş kolu olduğu ve aralarında gizli ve çok yakın bir işbirliği yürüttükleri öne sürüldü.

“Kudüs ve Mescid-İ Aksa'dan Vazgeçmeyeceğiz”

Öte yandan 1948 Filistin İslâmî Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının harekete bağlı kuruluşlara, faaliyetlerinin yasaklandığına dair bildirimde bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, İsrail işgal polisinin harekete bağlı kuruluşlara baskın düzenleyerek, çok sayıda doküman ve belgeye el koyduğu, hareket lideri Şeyh Raid Salah, yardımcısı Kemal el-Hatib ve Mescid-i Aksa Dosyası sorumlusu Süleyman Ahmed'i de ifadeye çağırdığı kaydedildi.

Hayfa'da polise ifadesini vermek için gelen Şeyh Raid Salah, AA muhabirine, “Mescid-i Aksa'yı savunmamızı aksatmak için böyle bir karar almış olmalılar.” dedi.

Raid Salah, ifadesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada da işgalci İsrail'in harekete bağlı 17 kuruluşun faaliyetlerini yasaklayan hukuksuz kararını tanımadıklarını vurguladı.

Salah, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İsrail makamlarının bu hukuksuz icraatları kesinlikle kabul edilemez. İslâmî Hareket, kuruluş nedeni olan başta Kudüs ve Mescid-i Aksa olmak üzere hiçbir hakkından vazgeçmeyecektir. İçinde yer almaktan onur duyduğum bu hareketin mesajını tüm dünyaya duyurmak için meşrû yöntemleri sürdürmekte kararlıyız.”.

İşgalci İsrail, 15 Ekim'de, 1948 Filistin İslâmî Hareketi lideri Şeyh Raid Salah ve Dış İlişkiler Büro Başkanı Yusuf Avavde'ye yurt dışına çıkış yasağı getirmişti.

İsrail'in 8,5 milyonluk nüfusunun yaklaşık 2 milyonu, 1948 yılında yaşanan savaş ve sonrasında yaşanan işgale rağmen yurtlarında kalarak İsrail vatandaşı olan Filistinlilerden oluşuyor. Tel Aviv yönetimi, söz konusu Filistinlileri “İsrailli Araplar” diye tanımlıyor. 1948 Filistin İslâmî Hareketi de İsrail vatandaşı Filistinlilerin kurduğu geniş tabanlı bir toplumsal hareket özelliğini koruyor.

“Mescid-İ Aksa'yı Koruma Görevini Sürdürmesini Engellemeyi Hedefliyor”

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas), İsrail'in, Şeyh Raid Salah liderliğindeki 1948 Filistin İslâmî Hareketi'ni “yasa dışı örgüt” ilan etmesini “ırkçı bir eylem” şeklinde niteledi.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Hamas Hareketi bu kararı kınıyor ve Filistin topraklarındaki Arap varlığını hedef alan ırkçı bir eylem olarak değerlendiriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “İsrail, 1948 Filistin İslâmî Hareketi'ni cezalandırmayı ve Mescid-i Aksa'yı koruma görevini sürdürmesini engellemeyi hedefliyor. Karar bu asil oluşum için bir şereftir.” ifadeleri kullanıldı.

AA

HABERE YORUM KAT