1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. İşgal, Irak’a Çok Eşliliği Getirdi!
İşgal, Irak’a Çok Eşliliği Getirdi!

İşgal, Irak’a Çok Eşliliği Getirdi!

Irak'taki savaş binlerce kadını dul bıraktı. ABD talanı sonunda dul kadınların sayısının artması ikinci evliliğin teşvik edilmesini getirdi.

03 Ocak 2011 Pazartesi 12:41A+A-

İngiliz Times gazetesi bugün ABD'nin Irak'ı işgal etmesinin sebep olduğu ilginç bir duruma dikkat çekti.

"Dul sayısının artışı, çok eşliliği geri getirdi" başlıklı haberde, Irak'ta 2003 yılındaki işgalden bu yana süren çatışmalarda hayatını kaybeden on binlerce kişiden büyük çoğunluğun erkek olmasının, ülkedeki dul kadın sayısında büyük artış ortaya çıkardığı anlatılmış.

Bu durumun beraberinde getirdiği uygulama ise dul kalan kadınların, hâlihazırda evli bir erkeğin ikinci eşi olarak onunla evlenmesi olmuş.

Böylece Irak'ta savaş öncesinde kaybolmaya yüz tutmuş çok eşlilik, savaş sebebiyle yeniden ortaya çıkmış.

Dul Kadınlarla Evliliğe Maddi Destek

Dul kadınlarla evlenme uygulamasının ülkedeki İslami partiler tarafından desteklendiğinin anlatıldığı haberde, ikinci eşle evlenen erkeklere bu partiler tarafından 1000 dolarlık yardım yapıldığı belirtilmiş.

Times'in haberinde savaşta kocasını kaybeden, 35 yaşındaki beş çocuk annesi Manar Muhammed'in şu sözlerine yer verilmiş:

"Benim için ikinci kadın olmak tabi ki zor bir şey, ancak böylece hiç değilse beni koruyacak ve çocuklarımın yetişmesini sağlayacak bir kocam var."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum