1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Sünni Milletvekilleri Oturumlara Katılmayacak
Irak'ta Sünni Milletvekilleri Oturumlara Katılmayacak

Irak'ta Sünni Milletvekilleri Oturumlara Katılmayacak

Irak'ta Sünni Milletvekili Suveydani'nin konvoyuna düzenlenen ve 11 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardından Sünni milletvekilleri parlamento oturumlarına katılmama kararı aldı.

15 Şubat 2015 Pazar 20:10A+A-

Irak Parlamentosu Başkanı Selim el-Cuburi'nin basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Sünni milletvekilleri ile Sünni hükümet yetkilileri, Cuburi'nin evinde toplanarak saldırıyı görüştü.

Toplantı sonunda Sünni milletvekilleri, parlamento oturumlarına katılımı askıya alarak, ülkedeki Sünniler adına olayla ilgili son siyasi kararı hükümetteki liderlerine bıraktı.

Sünni siyasetçiler, ülkedeki 'milis güçlerin yayılmasını önleyen ve mezhepçiliğin cezalandırılması kanunlarının Irak Anayasası'nın 9'üncü maddesine' paralel olarak Bakanlar Kurulu'nun gündeme alarak ivedilikle onaylamasını istedi.

Acil çağrı

Cuburi'nin evinde toplanan Sünni Milletvekilleri, ayrıca Cenabat aşireti şeyhi ve 10 korumasının öldürülmesi olayını görüşmek için Başbakan Haydar el-İbadi, Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Parlamento Başkanı Selim el-Cuburi'nin acilen toplanmaları için çağrı yaptı.

Şiilerin yoğunlukta bulunduğu Bağdat'ın kuzeyindeki eş-Şaab bölgesinde, milletvekili Zeyd el-Suveydani ile amcası olan Sünni El-Cenabat aşireti şeyhi Kasım Suveydan'ın konvoyuna  saldırı düzenlenmiş, olayda şeyh Suveydan ile 10 koruması hayatını kaybetmişti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum