1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Ekonomik Kriz
Irak'ta Ekonomik Kriz

Irak'ta Ekonomik Kriz

Irak Maliye Bakanı Hoşyar Zebari, petrol fiyatlarının düşmesi ve IŞİD'le mücadelenin yol açtığı giderler nedeniyle ülkede ekonomik kriz yaşandığını söyledi.

26 Şubat 2015 Perşembe 23:55A+A-

Irak Maliye Bakanı Hoşyar Zebari, petrol fiyatlarının düşmesi ve IŞİD'le mücadelenin yol açtığı giderler nedeniyle ülkede ekonomik kriz yaşandığını söyledi. 

Zebari, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, ekonomik kriz nedeniyle döviz rezervinin 68 milyar dolara gerilediğini ve ülkede nakit para sıkıntısının yaşandığını belirtti.    

"Ekonominin çökmediğini ancak hükümetin bu sorunu çözmek için giderleri azaltacağını ve bazı hizmetlere vergi koyacağını" bildiren Zebari, "Petrol fiyatlarının düşmesi ve IŞİD'le mücadelenin yol açtığı giderler nedeniyle ülkede ekonomik kriz yaşanıyor. Döviz rezervi 68 milyar dolara geriledi" diye konuştu.

Irak Merkez Bankası raporlarına göre, 2013'te 77,7 milyar dolar olarak belirlenen, senelerdir yükseliş trendindeki dolar rezervi, yüzde 12,5 gerileyerek 68 milyar dolar oldu.

Bütçe giderlerinin yüzde 95'inden fazlası petrol gelirlerine dayalı olan Irak'ta, 2015 yılında bütçe 3,43 milyar dolar daralarak 102 milyar dolar olurken, bütçe açığı ise 21,4 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT