1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak’ta da İsyan Ateşi: 5 Ölü
Irak’ta da İsyan Ateşi: 5 Ölü

Irak’ta da İsyan Ateşi: 5 Ölü

Irak Kürdistanında “öfke günü” çerçevesinde ilan edilen gösteriler başladı. Cuma sonrasında büyük gösterilerin başlaması beklenirken 5 kişinin öldüğü bildirildi.

25 Şubat 2011 Cuma 11:59A+A-

Kürdistan'da da halk sokaklara dökülüyor… Yerel emniyet yetkilileri, Havice'de göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 2; Musul'da da 3 göstericinin öldüğünü, 7'si polis 30 kişinin yaralandığını belirttiler.

Polis, kamu binalarının önünde toplanan göstericileri dağıtmak için polisin havaya ateş açtığını, kurşunların isabet ettiği 5 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını belirtti.

Göstericilerin belediye binasını da ateşe verdikleri kaydedildi. 

Bu ölümlerle, Irak'ta haftalardır devam eden protestolarda yaşamını yitiren göstericilerin sayısı 11'e çıktı.

"Öfke günü" gösterilerinin yapılacağı Erbil'de ise durum şimdilik sakin. Güvenlik güçlerinin bakanlık binaları ve önemli merkezlerin çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı görülürken, kentte cuma namazı sonrası göstericilerin toplanması bekleniyor. Süleymaniye ve Kerkük'te de durumun sakin olduğu haber veriliyor.

***

Bağdat'ın merkezindeki Tahrir Meydanı'nda yüzlerce kişi işsizlik, yolsuzluk ve hükümetin yetersiz hizmetlerini hedef alan bir gösteri için toplandılar.

Merkezdeki barışcıl gösteriler Bağdat'ın dışında şiddet olaylarına sahne oldu, en az 5 kişi hayatını kaybetti. Musul'daki gösterilerde ise 3 kişinin öldüğü 15 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ülkenin kuzeyindeki bir diğer şehir olan Hawija'da ise 2 kişi yaşamını kaybederken 22 kişi yaraldı.

Basra şehrindeki gösteriye yaklaşık 4000 kişi katılırken, kalabalık belediye binasının önünde toplanıp, baianın istifasını talep etti.

Bağdat'ta sıkı güvenlik önlemleri

Başkent Bağdat'ta gösterilerin düzenlendiği şehir merkezine ve Tahrir Meydanı'na araçla girişler yasaklandı.

Meydanı sıkı güvenlik şeridi altına alan güvenlik kuvvetleriyle göstericiler arasında zaman zaman taşlı sopalı çatışmalar yaşandı.

Başkentte gözlemleren sıkı güvenlik önelmleri, Başbakan Nuri El Maliki'nin dün yaptığı "gösteriler El Kaide ve Saddam taraftarlarının işi" açıklamasından sonra geldi.

Irak'taki protesto gösterileri Arap ülkelerinde yaşanmakta olan hareketliliklerden ilham almış olsa da Irak'ta iktidarın devrilmesini hedeflemiyor, belli sosyal talepler dile getiriliyor.

Öne çıkan talepler milletvekili maaşlarının düşmesi, istihdam yaratılması, devlet hizmetlerinin iyileştirilmesi ve hükümetin görevlerini yerine getirmesi.

Daha küçük çapta protesto gösterileri geçtiğimiz haftalarda Feluce ve Kerkük şehirlerinde düzenlenmişti.

HABERE YORUM KAT