1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Beş Yılda 12 Bin İdam!
Irakta Beş Yılda 12 Bin İdam!

Irak'ta Beş Yılda 12 Bin İdam!

Irak İnsan Hakları Derneği, Irak'ta son beş yıl içinde 12 bin mahkumun "terör" şüphesiyle haksız yere idam ediliğini duyurdu.

22 Temmuz 2010 Perşembe 16:45A+A-

Irak İnsan Hakları Derneği, Irak Yüksek Mahkemesinin binlerce mahkuma haksız yere idam cezası verdiğini ifade etti.

Irak'ın resmi INA ajansının internet sitesinde yer alan habere göre, dernek yetkilileri, yaptıkları açıklamada, Irak'ta son beş yıl içinde 12 bin mahkumun haksız yere idam ediliğini söylediler.

Dernek, yargılamalar sırasında usulsüzlükler yapıldığını ve mahkumların kiminin kurşuna dizilerek, kiminin de asılarak haksız yere infaz edildiklerini belirttiler.

İdam cezasına çarptırılanlara Irak Adalet Bakanlığının avukat tahsis etmediğini de tespit ettiklerini ifade eden dernek yetkilileri, terör suçlamasıyla idam edilen 12 binden fazla kişinin suçlarının tam olarak tespit edilmediğini belirttiler.

Söz konusu kişiler arasında kadın ve yaşlıların da olduğunu belirten dernek, "Ülkede idam edilenlerin sayısı resmi rakamların çok üstündedir. Hükümet yetkilileri idamların fazla olmadığını göstermek için rakamları düşük gösteriyor. Mahkumlar, suçları tam tespit edilmeden idam cezasına çarptırıldı. 'Bunlar ülkedeki teröre hizmet ediyor' diyorlar, ama bunu kanıtlayacak hiçbir delilleri yok" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT