1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Iraklı Şiilere Kurşun Yağmuru
Iraklı Şiilere Kurşun Yağmuru

Iraklı Şiilere Kurşun Yağmuru

Irak’ın Anbar şehrinde Suriye’ye türbe ziyaretine gitmek için yola çıkan 22 Şii kurşuna dizilerek öldürüldü.

14 Eylül 2011 Çarşamba 10:45A+A-

Suriye’ye türbe ziyaretine giden otobüsteki kadınları indiren silahlı grup, erkekleri uzak bir noktaya götürerek taradı.

Irak’ın batısındaki Anbar vilayetindeki çöl bölgesinde 22 Şiinin kurşunlanmış cesedi bulundu. Suriye’nin başkenti Şam’daki Seyyide Zeyneb türbesine giden Şiileri taşıyan otobüsün çölde silahlı bir grubun kurduğu bir kontrol noktasında akşam saatlerinde durdurulduğu belirtiliyor. Polis yetkilisi Haydar Rızai’ye göre, grup otobüsteki sekiz kadını indirerek, erkekleri uzak bir noktaya götürdü. Daha sonra erkekleri otomatik silahlarla taradı.

Otobüsten indirilen kadınlar, Bağdat’ın 300 km batısındaki bölgede devriye nöbeti yapan Irak askerlerince bulundu. Son aylarda Şiileri hedef alan saldırılarda yüzlerce kişi öldü.

Bir yılda 1860 kişi öldü

2003’te başlayan ABD işgalinden bu yana çoğunlukla Sünnilerin yaşadığı Anbar bölgesi. Bir dönem ABD karşıtı Irak direnişinin ve El Kaide’nin kalelerinden biri konumundaydı.

Irak’ta şiddet olayları, saldırıların doruğa çıktığı 2006-2007 yıllarındakine oranla azalsa da, hala hemen hemen her gün saldırı düzenleniyor. Ülkedeki şiddet olaylarında ağustosta 239 kişi, yıl başından bu yana ise 1860 kişi yaşamını yitirdi.

HABERE YORUM KAT