1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İngiltere Merkezli Kuruluş: Sisi Tutuklanmalı
İngiltere Merkezli Kuruluş: Sisi Tutuklanmalı

İngiltere Merkezli Kuruluş: Sisi Tutuklanmalı

Darbeci Sisi'nin Muhammed Mursi'nin ölümünde ihmali olduğunu belirten İngiltere merkezli Uluslararası Adalet Odaları, Sisi hakkında tutuklama emri çıkarılması talebinde bulundu.

20 Ocak 2020 Pazartesi 11:29A+A-

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Uluslararası Adalet Odaları (Guernica 37), Abdulfettah es-Sisi'nin İngiltere ziyareti öncesi Londra Polisi Terörle Mücadele Biriminden, "Mısır hükümeti ve devlet kurumları aleyhindeki güvenilir işkence iddialarını" soruşturmasını istedi.  

Guernica 37'nin açıklamasında Mısır Devrim Konseyi'nin talebi üzerine harekete geçildiği belirtilerek, başvuruda Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ölümü ile ölümü öncesi gördüğü ve işkence teşkil eden muamelenin soruşturulmasının talep edildiği vurgulandı. 

"Mursi'nin ölümünün cezasız kalmasına izin verilemez" 

Sisi'nin, Mursi'ye yapılan işkenceden habersiz olduğunun düşünülemeyeceği belirtilen açıklamada, "Mursi'nin gördüğü muamelenin ölümüne katkıda bulunduğu sadece varsayım değil, askeri rejimin elinde gördüğü muamelenin onu öldürdüğü ve niyetin de bu olduğuna dair inandırıcı argümanlar var." denildi. 

Açıklamada, Mursi'in ölümünün cezasız kalmasına izin verilemeyeceği ve soruşturma veya kovuşturma fırsatının oluşması durumunda bunun gereğinin yerine getirilmesi gerektiği vurgulandı. 

Tutuklanması istendi 

Birleşik Krallık'ın herhangi bir işkence suçunu, işlendiği yer neresi olursa olsun, soruşturmak ve kovuşturmakla yükümlü olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Sisi'nin ziyareti göz önüne alındığında uygun adımların atılmasının zorunlu olduğu savunuldu. 

Guernica 37, bu kapsamda Sisi hakkında tutuklama emri çıkarılmasını istedi. 

Sisi'nin İngiltere-Afrika Yatırım Zirvesi kapsamında Londra'da olması bekleniyor. 

Guernica 37 daha önce de BM'den Mursi'nin ölümü hakkında bağımsız bir soruşturma başlatmasını talep etmişti. 

 

HABERE YORUM KAT