1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. İHH Ekibinin Tunus İzlenimleri
İHH Ekibinin Tunus İzlenimleri

İHH Ekibinin Tunus İzlenimleri

İHH ekipleri halk devriminin yaşandığı Tunus’ta. İHH ekipleri, Tunus’ta yaşananları yerinde inceleyecek. İhtiyaç duyulan bölgelerde acil yardım çalışmaları yapacak. İnsan hakları ihlallerini tespit ederek raporlaştıracak.

23 Ocak 2011 Pazar 00:49A+A-

4 kişilik İHH ekibinden bulunan Mustafa Öztürk Tunus sokaklarında yaşananları fotoğraf karelerine kaydederken izlenimlerini şöyle anlattı:

"Cuma namazında insanların bir kısmı bağıra bağıra, hasretle ve bazen ağlayarak dua ediyordu. Cemaatten de yer yer gözyaşlarını tutamayanlar vardı. Namazdan sonra şehitler için cenaze namazı kılınacağı ilan edildi. Sokak eylemlerinde hayatını kaybedenler şehit olarak görülüyor.

Önce diktatör Burgiba, ardından Zeynel Abidin Bin Ali. 50 yıl süren inanılması güç baskı ve zulmün ardından, Tunus'ta insanlar şimdi geleceğe daha umutla bakıyor.

Herkes, önce diktatör Zeynel Bin Abidin'i devirmeyi düşünmüş. Ordu da halk üzerine ateş açmayı reddedince, Yasemin Devrimi'ni gerçekleştirmek pek de zor olmamış. Başkent Tunus'un birçok noktasında tanklar bekliyor.

Halk isyanına müdahale etmeyen orduya sevgi gösterilerinde bulunuyor, çiçekler veriyor. Gösteriler ülkenin tamamında devam etse de, hayat yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Dükkânlar, kafeler açılmaya başladı. İnsanlar alış veriş yapıyorlar. Duvarlarda 'Bugünden sonra korku yok' yazıyor. Hakikaten de halk korkmadan Zeynel Abidin'in ailesi ve adamları hakkında, her yerde rahat konuşuyor. Zeynel Abidin'le ilgili ne varsa, halk izlerini siliyor. Gece 20:00 ile sabah 05:00 arası sokağa çıkma yasağı var.  Bu arada Tunus'ta uzun bir zamandır yaşanan başörtüsü yasağı da kalktı. Kadınlar örtüleriyle sokağa çıkmaya başladı. Tunuslular, ülkelerinde yaşanan durumun diğer Arap ülkelerine de sıçrayacağını düşünüyor."

HABERE YORUM KAT