1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İdlib'e Klor Gazlı Saldırı
İdlib'e Klor Gazlı Saldırı

İdlib'e Klor Gazlı Saldırı

Suriye'de direnişçilerin İdlib kent merkezini ele geçirmesinin ardından, rejime ait savaş uçakları bölgeye büyük çapta hava saldırısı başlattı.

30 Mart 2015 Pazartesi 14:03A+A-

Yılmaz Bilgen/ Al Jazeera

Suriye'de muhalif Devrim Koordinasyonları Birliği, İdlib'e hava saldırısı başlatan Şam rejimine bağlı savaş uçaklarının klor gazı içeren varil bombası kullandığını açıkladı.

Kentin direnişçilerin eline geçmesinin ardından artan hava saldırıları sebebiyle bölgedeki siviller kenti terk etmeye başladı.

Yoğun hava saldırıları

Suriye rejimi, direnişçilerin İdlib kent merkezini ele geçirmesinin ardından bölgeye büyük çapta hava saldırısı başlatmıştı. Rejime ait savaş uçakları kent merkezi ve civardaki ilçeleri bombalamaya devam ediyor.

Saldırılar çoğunlukla merkezde bulunan mahallelere düzenlenirken çevre köy ve ilçelere de varil ve füze saldırıları gerçekleştirildi. 

Bombalanan yerler arasında Suriye Kızılay'ına ait Hilal Hastanesi de bulunuyor. Hastaneye düzenlenen saldırıda çok sayıda kişi yaralandı.

Bu arada Suriyeli direnişçiler, İdlib'in Lazkiye yolu üzerinde Mastume Karmit askeri üssünü ele geçirmek için saldırıyor. Bölgede şiddetli çatışmalar var.

Direniş grupları şehre düzenlenen ağır bombardımana karşı halkı uyarırken şehirden çıkmak isteyenlere de yardım edileceği yönünde anonslar yapıyor.

Suriye rejimi İdlib'i kaybetmesinin ardından, rejim için hayati öneme sahip Lazkiye kentinde tehdit algısının artması sonrasında kenti geri almak için saldırıyor.

Direnişçiler İdlib'i alarak, Akdeniz kıyısında rejim kontrolündeki Lazkiye kentine daha da yaklaşmış oldu.

HABERE YORUM KAT