1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. HDP’in Müslümanların Değerlerine Olan Düşmanlığı Bu Sefer Engellendi
HDP’in Müslümanların Değerlerine Olan Düşmanlığı Bu Sefer Engellendi

HDP’in Müslümanların Değerlerine Olan Düşmanlığı Bu Sefer Engellendi

HDP, Sur ilçesinde sahabe İyaz Bin Ganem adını taşıyan caddeye, KCK’lı birinin adını verme kararının Valilikçe reddedilmesine rağmen, caddenin tabelasını değiştirdi. Valilik ekipleri de değiştirilen tabelayı sabah saatlerinde söktü.

18 Temmuz 2019 Perşembe 12:05A+A-

İçişleri Bakanlığı'nca kayyum atandığı dönemde, Sur ilçesinde açılan bir caddeye İslam orduları komutanı İyaz bin Ganem'in adı verildi. Yerel seçimlerin ardından belediye yönetimi HDP'li başkana geçti. HDP'li belediye yönetimince 19 Haziran'da alınan meclis kararı ile İyaz bin Ganem'in isminin verildiği caddenin adının değiştirilmesi kararlaştırıldı. Caddeye, 5 yıl önce hayatını kaybeden ve PKK/KCK’ya yardım ve yataklık etmek suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası alan doktor İlhan Diken'in adının verilmesi kararlaştırıldı.

Diyarbakır Valiliği'nce yapılan tahkikat sonucunda, meclis kararının mevzuat hükümlerine aykırı olduğu, Diyarbakır'ın İslam ile şereflenmesine vesile olan komutanın adının verildiği caddenin ismi değiştirilerek PKK/KCK örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan hapis cezası almış bir şahsın adının verilmesinin kamu vicdanını yaralayacak nitelikte karar olduğundan karar reddedildi.

Valiliğin isim değişikliğini reddetme kararına rağmen belediye ekipleri, dün gece saatlerinde İyaz bin Ganem olan caddenin ismini Dr. İlhan Diken olarak değiştirip tabelayı astı.

4570.jpg

VALİLİK TARAFINDAN SÖKÜLDÜ

Dün gece belediye ekipleri tarafından asılan tabela, sabah saatlerinde valilik ekipleri tarafından yerinden söküldü.

4568.png

4569.png

VALİLİKTEN SUÇ DUYURUSU

Öte yandan, HDP’li belediyenin işgüzarlığıyla ilgili bir açıklama yapan Diyarbakır Valiliği, HDP'li Büyükşehir Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Valiliğin açıklaması şöyle:

"Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın 19 Haziran 2019 tarihli ve 155 sayılı Belediye Meclis kararında Sur ilçesi sınırlarında bulunan 'İyaz bin Ganem' caddesinin adının 'Dr. İlhan Diken' olarak değiştirilmesi kararı alınarak, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81'inci maddesi gereğince Valilik onayının alınması talep edilmiştir. Konuyla ilgili olarak yapılan tahkikat sonucunda İlhan Diken hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'PKK/KCK terör örgütü adına eylem ve faaliyette bulunmak' suçundan işlem yapıldığı ve 'PKK terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan hapis cezasına çarptırıldığı tespit edilmiştir. Valilik makamının 16 Temmuz 2019 tarihli ve 17117 sayılı Onayı ile bahse konu meclis kararı Valiliğimizce reddedilmiştir. Herhangi bir işlem yapılabilmesi için belediyece makam oluru beklenmesi gerekirken, bu yapılmayıp alelacele cadde isminde değişikliğe gidilerek tabelanın Dr. İlhan Diken Caddesi olarak değiştirildiği tespit edilmiştir. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81'inci maddesi gereğince yeni tabela asılması hukuka aykırı olup yapılan bu işlemler suç teşkil etmektedir. Buna istinaden, Valiliğimizce gerekli tutanak eşliğinde Dr. İlhan Diken isimli cadde tabelası sökülerek yerine 17 Temmuz 2019 günü saat 11.30 itibari ile İyaz bin Ganem cadde tabelası asılmıştır. Konu ile ilgili olarak ayrıca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gerekli suç duyurusunda bulunulmuştur."

HABERE YORUM KAT