1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Gül ve Davutoğlu’ndan Kayyım Tepkisi
Gül ve Davutoğlu’ndan Kayyım Tepkisi

Gül ve Davutoğlu’ndan Kayyım Tepkisi

​​​​​​​İçişleri Bakanlığı bu sabah “terörle iltisaklı” olduğu gerekçesiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı görevden aldı.

19 Ağustos 2019 Pazartesi 17:26A+A-

Haksöz Haber

İçişleri Bakanlığı bu sabah “terörle iltisaklı” olduğu gerekçesiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı görevden aldı. Terörle iltisaklı oldukları gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının yerlerine kayyım olarak o illerin valileri atandı.

Gül: Doğru olmamıştır

Kayyım atama kararına 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu sosyal medya hesaplarından yayınladıkları mesajlarla tepki gösterdiler. Abdullah Gül, mesajında  "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının "bu şekilde" görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır" şeklinde bir değerlendirme yaptı. 

Gül’ün kısa ve genel mesajının aksine Davutoğlu daha detaylı bir değerlendirme yaptı. Davutoğlu, görevden almaları “demokratik temsili aşındıran” gelişmeler olarak niteledi.

Davutoğlu: Hukuki şartla oluşmadı

Davutoğlu’nun İçişleri Bakanlığı’nın belediye başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyım atama kararına dair sosyal medya hesabından paylaştığı değerlendirme şöyle:

“Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.

Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.

Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir.”

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum