1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Geldiler... Yıktılar... Gidiyorlar....
Geldiler... Yıktılar... Gidiyorlar....

Geldiler... Yıktılar... Gidiyorlar....

Savaşan Amerikan askerlerinin Irak'tan ayrılmasının ardından onlara yardım eden 10 bin asker de ay sonunda ülkeyi terk ediyor. Irak'ta artık yalnızca güvenlik güçlerini eğitip yetiştirecek, Amerikalıları koruyacak birlikler görev yapacak.

17 Ağustos 2010 Salı 22:10A+A-

Amerikan ordusunun 20 Mart 2003'te 250 bin askerle işgal ettiği Irak'ta dün sembolik bir gün yaşandı. ABD Başkanı Barack Obama'nın kararıyla ay sonuna kadar Irak'tan tamamen çekilecek olan Amerikan ordusunun son muharip askerleri de dün (planlanandan erken) ülkeyi terk etti.

Yani Irak'ta savaşan asker kalmadı. Muharipleri destekleyen 10 bin asker ise, ay sonuna kadar ülkeden çıkacak. Eylül 2010 itibariyle Irak'ta yalnızca 50 bin Amerikan askeri kalacak. Bunların görevi 16 ay boyunca Irak askerlerini eğitmek ve ülkedeki diplomatik temsilcileri korumak olacak. Irak'taki son Amerikan askeri 2011 sonunda ülkeden ayrılacak. Amerikan ordusunun ülkeden çıkışı bazı Iraklılar tarafından eleştiriliyor. Eski Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, geçtiğimiz günlerde hapisten yaptığı açıklamada, "Irak'ı kurtlara atıyorlar" dedi.

'Bizi bırakmayın'

Irak Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari ise, 12 Ağustos'ta yaptığı bir konuşmada, "ABD ordusu, Irak güvenilk güçleri hazır olana kadar, yani 2020 yılına kadar kalmalı" diyerek Amerikan yönetimine, "gitmeyin" dedi. Ancak Amerikalılar ülkede bundan böyle varlıklarını yalnızca diplomatik ofisleri aracılığıyla devam ettireceklerini söylüyor.

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Chritopher Hill'in, yerine gelecek olan James Jeffrey'yi ya da yeni Irak hükümetinin kurulmasını dahi beklemeden geçen hafta ülkeyi terk etmiş olması Amerikalılar'ın diplomasi alanında bile ülkede olup bitenlerle çok ilgilenmedikleri yorumlarını beraberinde gitiriyor. Zaten Obama yönetiminin Irak yerine Afganistan'daki savaşa öncelik verdiği de sır değil.

IRAK'TA HÜKÜMET KURMA ÇALIŞMALARI KESİLDİ

Öte yandan Irak'ta 7 Martta yapılan seçimlerin ardından hükümet kurma çalışmaları hala devam ederken, İyad Allavi'nin Irakiye Listesi ile Başbakan Nuri El Maliki'nin Hukuk Devleti İttifakı arasındaki müzakerelerin kesildiği bildirildi.

Irakiye Listesi Sözcüsü Maysun Damaluci, yaptığı açıklamada "Hukuk Devleti İttifakı ile müzakereleri kestik. Bunun nedeni de Maliki'nin televizyona verdiği bir demeçte Irakiye Listesinin Sünni olduğunu söylemesidir. Biz Sünni değiliz. Projemiz ulusaldır" ifadesini kullandı.

Sözcü, Maliki'den özür beklediklerini, özür dilemezse müzakerelere devam etmeyeceklerini kaydetti.  Seçimlerin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen, Iraklı partiler hala hükümeti oluşturacak koalisyon konusunda bir anlaşmaya varabilmiş değil. Seçimlerin galibi olan Allavi, Sünniler tarafından desteklenen laik bir programı savunuyor ve hükümeti kurma görevinin kendi hakkı olduğunu söylüyor. (RADİKAL)

HABERE YORUM KAT

2 Yorum