1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Gannuşi’nin Sürgünden Dönüşüne İzin Yok!
Gannuşi’nin Sürgünden Dönüşüne İzin Yok!

Gannuşi’nin Sürgünden Dönüşüne İzin Yok!

Tunus Başbakanı Muhammed Gannuşi, Londra’da sürgünde bulunan “Ennahda” hareketinin lideri Raşid Gannuşi’nin, 1991 tarihindeki müebbet hapis cezasını ortadan kaldıracak bir af yasası olmadan ülkeye dönemeyeceğini söyledi.

19 Ocak 2011 Çarşamba 05:52A+A-

 Halk ayaklanması sonucu ülkesinden kaçmak zorunda kalan devrik diktatör Zeynelabidin Bin Ali'in adamı Tunus Başbakanı Muhammed Gannuşi, yeni kurulan ulusal birlik hükümetini savundu, ancak Londra'da sürgünde bulunan "Ennahda" hareketinin lideri Raşid Gannuşi'nin, 1991 tarihindeki müebbet hapis cezasını ortadan kaldıracak bir af yasası olmadan ülkeye dönemeyeceğini söyledi..

Bin Ali'nin adamı Tunus Başbakanı Muhammed Gannuşi, diktatörün ülkeden kaçmasından sonra yaptığı açıklamada, sürgünde bulunan muhalif liderlerin ülkeye dönebileceğini açıklamıştı.  Yeni kurulan hükümet ile ilgili açıklamalarda bulunan Tunus Başbakanı Gannuşi,  hükümetindeki, eski Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali rejiminde görev yapmış ve koltuklarını koruyan bakanların "ellerinin temiz olduğunu" belirterek, bu isimlerin her zaman ulusal çıkarları korumak için hareket ettiklerini bildirdi. Tunus Başbakanı Gannuşi Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, "Bu isimler koltuklarını muhafaza ettiler, çünkü bu aşamada, altı ay içinde seçimlerin hazırlanması, demokratik inşa için onlara ihtiyacımız var" diyerek, geçiş döneminde güvenlik ve asayişi sağlamanın önemine işaret etti.

Gannuşi, ayrıca eski Devlet Başkanı Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesine yol açan gösterilerin kanlı bir şekilde bastırılmasına karışmış kim varsa adalete hesap vereceğini kaydetti. "Bu katliamın ucunda kim varsa adalete hesap verecek" diyen Başbakan Gannuşi, göstericilerin üzerine hiçbir zaman gerçek mermilerle ateş açılması emri vermediğini bildirdi.(Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT