1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Ezher Şeyhi, Kudüs Konferansında Konuştu
Ezher Şeyhi, Kudüs Konferansında Konuştu

Ezher Şeyhi, Kudüs Konferansında Konuştu

Kudüs Konferansında konuşan Ezher Şeyhi: "Bölgede esen değişim rüzgârının İsrail planlarını alt-üst edecek!"

16 Şubat 2012 Perşembe 11:11A+A-

El-Ezher Şeyhi: "Değişim Rüzgarı Siyonistlerin Planlarını Bozacak"

El-Ezher Şeyhi Dr. Ahmed Et-Tayyib, Kudüs davasının tarih boyunca bölgedeki çatışmanın özünü oluşturduğunu belirterek, dünyanın ancak zulme dur diyerek ve Kudüs'teki Yahudileştirme çalışmalarını durdurarak istikrara kavuşabileceğini ifade etti.

Dün (15 Şubat Çarşamba) düzenlenen Uluslararası Kudüs Konferansı'nda konuşan El-Ezher Şeyhi Dr. Ahmed Et-Tayyib, Filistin davasının tarih boyunca Arapların ve Müslümanların bir numaralı davaları olduğunu ve bugün de aynı şekilde devam ettiğini söyledi.

El-Ezher'in Kudüs halkını her açıdan desteklemek için çabalarını sürdürdüğünü belirten Et-Tayyib, bugünkü konferansın amacının da Kudüs halkının her türlü ihtiyaçlarının tespiti olduğunu ifade etti.

Kudüs kentini yutmak ve kentin Arap çehresini değiştirmek amacıyla yürütülen Yahudileştirme çalışmalarının da konferansta ele alınacağını kaydeden Et-Tayyib, El-Ezher'in Kudüs'ün himayesi için alternatif bir plan ortaya koyacağını ve yeni bir strateji belirleyeceğini söyledi.

El-Ezher'in Kudüs'e bakışı hakkında da bilgi veren Et-Tayyib, Kudüs kentinin eski ve yeni mahalleleriyle, doğusuyla ve batısıyla, Hıristiyanları ve Müslümanlarıyla bir bütün olduğunu ve uluslararası hukuka göre tamamının işgal altında bulunduğunu belirtti.

El-Ezher Şeyhi Dr. Ahmed Et-Tayyib, bölgede esen değişim rüzgârının Siyonistlerin planlarını alt-üst edeceğini ve bozacağını söyledi.

***

Bahr, Mısır'dan Gazze'nin Elektrik Sorununu Çözmesini İstedi

Filistin Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı Dr. Ahmed Bahr, Mısır yönetimine ve Mısır Halk Meclisi'ne seslenerek, Gazze Şeridi'nde yaşanan elektrik krizinin sona erdirilmesi için duruma müdahale etmelerini ve Gazze halkını felaketten kurtarmalarını istedi.

Dr. Ahmed Bahr, dün (15 Şubat Çarşamba) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan bildiride, Mısırlılardan Gazze Şeridi'nin elektriğini Mısır elektrik şebekesine bir an önce bağlamalarını isteyen Bahr, projenin Arap Birliği tarafından kabul edilmesinin üzerinden iki yıldan fazla geçtiğini hatırlattı.

Bahr ayrıca, elektrik sorununa köklü bir çözüm getirilene kadar Gazze Şeridi'ne elektrik üreten santralin çalışması için gerekli yakıtın temin edilmesi çağrısında da bulundu.

Gazze'nin karanlığa gömülmesinden ve yaşanan elektrik krizinden Siyonist işgal rejimini sorumlu tutan Bahr, uluslararası toplumdan da abluka altında yaşayan Gazze Şeridi'ne karşı insani ve hukuki yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi.

Elektrik krizi nedeniyle hastanelerin ve hayati öneme sahip tesislerin tehlikeyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Bahr, Arap ve İslam ülkelerinin de Siyonistlerin Gazze Şeridi'ne yönelik planları karşısında sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum