1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Esed’in Sözcüsü Aydınlık İbrahim Kalın’ı Hedef Aldı!
Esed’in Sözcüsü Aydınlık İbrahim Kalın’ı Hedef Aldı!

Esed’in Sözcüsü Aydınlık İbrahim Kalın’ı Hedef Aldı!

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın Esed rejiminin insanlık suçlarına ilişkin mesajı, Suriye kasabı Beşşar Esed’i Türkiye’ye pazarlama kampanyası yürüten Aydınlık’ı çok kızdırmış!

13 Mayıs 2019 Pazartesi 12:36A+A-

Şebbihalaşmış çevreler bir süredir Esed rejiminin Türkiye için güvenilir bir müttefik olabileceğine dair yoğun bir kampanya yürütüyorlar. ABD destekli PYD/PKK’ya karşı ortak hareket temalı kampanyanın merkezinde ise Beşşar Esed canisini sevimli gösterme çabası yer alıyor. Ve tahmin edileceği gibi bu kampanyada Perinçek tayfasının yayın organı Aydınlık başı çekiyor.

En son olarak Beşşar Esed’in ağzından Erdoğan’la görüşebileceğine dair bir mesaj yayınlayarak gündem oluşturan Aydınlık hummalı çabasının cevabını bizzat Külliye’den aldı. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın twitterda yayınladığı mesajında Beşşar rejiminin insanlık suçlarına dikkat çekti.     

Aydınlık’ta dün yayınlanan ‘haber’de şu ifadeler yer almıştı:

“ABD, Türkiye’yi Doğu Akdeniz, Fırat’ın doğusu, Kıbrıs ve Ege’den sıkıştırırken Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad Türkiye’ye el uzattı. Esad, 8 Mayıs Çarşamba sabahı Cumhurbaşkanlığı makamında (Halk Sarayı) ülkenin resmi ve özel medya temsilcileri, gazeteciler ve yazarlarla ‘özel ve basına kapalı’ bir toplantı yapmış ve bu toplantıda yazarımız Mehmet Yuva’nın yönlendirmesi ile Esad’a ‘Erdoğan’la görüşür müsünüz’ sorusu yöneltilmişti. Esad soru üzerine ‘Türkiye önemli bir ülkedir ve Türkiye ile işbirliğine açığız. Suriye çıkarlarına uygunsa ve egemenliğine helal gelmeyecekse Erdoğan ile de görüşülebilir. Türkiye tarafı ile sadece Rusya ve İran üzerinden görüşmüyoruz. Türk ve Suriye subayları, birçok noktada buluştu ve görüştü. Bu görüşmelerin en önemlisi Kesab’da (Hatay Yayladağı Hudut Kapısı-Lazkiye Kesab Hudut Kapısı) gerçekleşti. Suriye heyeti MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Tahran’da görüştü’ demişti.”

Dün medyada bir hayli gündem oluşturan bu yayının olumlu etkiler uyandırmasını bekleyen Aydınlık’a cevap gecikmedi. İbrahim Kalın aynı gün sosyal medya hesabından New York Times gazetesinin internet sitesinde yayınlanan ‘Suriye’deki Gizli İşkence Hapishanelerinin İçinde: Beşar Esad Muhalefeti Nasıl Çürüttü’ başlıklı haberi paylaştı. İngilizce yaptığı açıklamada Kalın ‘Suriyeli katil, yüz binlerce insanı öldürmenin, milyonlarca kişiyi yerinden etmenin ve güzel bir ülkeyi yıkmanın yanı sıra, on binlerce kişiye işkence yaptı’ dedi.

https://odatv.com/images2/2019_05/2019_05_13/20190512235511250_3beel5vdksk6hju8f7527994p11.jpg 

Bu durumdan çok rahatsız olan Aydınlık bugün manşetten İbrahim kalın’a saldırdı ve her zaman herkese yaptığı yaptığı üzere bir kez daha Amerikancılık iftirasına sarıldı. Oysa ne ilginçtir Aydınlık’ın bu haberinin yayınladığı bugün tüm dünya Obama’nın Esed rejiminin çöküşünü engellemek için 2015’te Rusya ile diyaloğa geçtiğini öğreniyordu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum