1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon Davasında Talepler Reddedildi
Ergenekon Davasında Talepler Reddedildi

Ergenekon Davasında Talepler Reddedildi

Ergenekon Davası'nda tahliye ve yakalama kararları reddedildi.

19 Mart 2013 Salı 03:57A+A-

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında sanık ve avukatların taleplerinin değerlendirilmesi için duruşmaya 4 saati aşkın ara verildi. Alınan ara karar saat 23:15'te Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından okundu.

Ara kararda sanıklar ile avukatların taleplerinin büyük bir bölümü, "Davaya bir yenilik katmayacağından", "Hükümle birlikte karara bağlanmasına", "Davayı uzatmaya yönelik olduğundan", "Savunma ile ilgili olmadığından", "Daha önceden bu konuda karar verilmiş olduğundan" gibi gerekçelerle reddine karar verildi. Ayrıca bazı taleplerin de savunma kapsamında olduğu belirtilerek dilekçelerin dava dosyasına konulması karara bağlandı.

Bugünkü duruşmada duruşma savcıları tarafından verilen mütalaada 19 sanık hakkında yakalama kararı verilmesi istendiği hatırlatılan ara kararda, bu sanıklardan hakkında yurt dışına çıkış yasağı bulunmayan sanıklar için yurt dışı yasağı konulmasına hükmedildi.

Tutuklu sanıkların tahliye talepleri ise, daha önceki duruşmalarda ayrıntısı belirtilen kuvvetli suç şüphelerinin devam ediyor olması ve sanıklara uygulanacak en hafif adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağı belirtilerek reddi yönünde hüküm verildi.

Ayrıca 11-12 Mart 2013 tarihli oturumlarda mahkeme heyetine karşı sarfettiği sözler nedeniyle sanık avukatlarından Serkan Günel hakkında Silivri Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için sanıklar ile avukatlara süre verilmesi kararlaştırılan duruşma 8 Nisan 2013 tarihine ertelendi. (AA)

HABERE YORUM KAT