1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Erdoğan: Yargının ideolojisi adalet olmalı!
Erdoğan: Yargının ideolojisi adalet olmalı!

Erdoğan: Yargının ideolojisi adalet olmalı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yargının hiçbir unsuru herhangi bir ideolojinin emrine giremez” sözü akla “öyleyse, Kemalist resmi ideolojinin tahakkümü ne oluyor?” sorusunu getirdi.

02 Eylül 2020 Çarşamba 13:28A+A-

HAKSÖZ-HABER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Yargının hiçbir unsuru, herhangi bir ideolojinin emrine giremez. Yargının tek ideolojisi adalet olmak zorundadır" dedi. 

Beştepe’de düzenlenen 2020-2021 Adli Yılı açılış törenine katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan yargıya ilişkin sorunlarla birlikte gündemdeki konulara da değindi. Konuşmasında bazı avukatların terör örgütleriyle irtibatına da değinerek yasal düzeyde bu durumun engellenmesi için düzenle yapılması gerektiğini vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargının tek bağlılığının adalet olması ve hiçbir ideolojinin emri altında olmaması gerektiğine dair sözleri dikkat çekti. Bu tespit ve vurgular ister istemez akla Türkiye’de devleti sisteminin, tümüyle kamusal alanın ve yargı düzeninin Kemalist resmi ideolojiye bağımlılığını getirdi. 

Cumhurbaşkanı yargının tek ideolojisinin adalet olması gerektiğini söylüyor ama Türkiye’de yargı düzeni Kemalist resmi ideoloji doğrultusunda işliyor. Resmi ideolojiye aykırı düşünceleri yüzünden yargılananlar dahi arkasında kocaman bir Mustafa Kemal resmi ya da maskı bulunan hakimlerce yargılanıp mahkum ediliyorlar.

HABERE YORUM KAT