1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Erbaş: İslam, meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez
Erbaş: İslam, meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez

Erbaş: İslam, meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Amasya Sultan II. Bayezid Camii’nde okuduğu hutbede "İslam, meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez" diye konuştu.

20 Mayıs 2022 Cuma 20:53A+A-

Amasya’daki Sultan II. Bayezid Camii’nde kıldırdığı cuma namazından okuduğu hutbeden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş; dijital dünyanın hızla geliştiği bu dönemde, 'yeni mecranın özendirdiği hayat tarzının haz, hırs, tüketim ve bireyselleşme üzerine kurgulandığına şahit olunduğunu ve maalesef bu durumdan aile yapımız da derinden etkileniyor. Kimi zaman en yakın dostumuz telefon ekranları, internet mecraları oluyor. Rahmet, sekînet ve muhabbet vesilesi ailemizden ilgiyi, sevgiyi ve muhabbeti esirgiyoruz” diye konuştu.

İslam’ın meşru bir nikâh ile aile yuvası kurulmasını emrettiğini söyleyen Ali Erbaş, “Aile hayatımızı adalet, merhamet, sevgi, saygı, güven gibi değerler üzerine bina etmemizi öğütlemektedir. İslam, gayrı meşru ilişkilere, hayâsızlığa, iffetsizliğe ve çirkinliğe sevk eden davranışlara ise asla izin vermez. İslam, meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez” şeklinde konuştu.

Ailenin bir tercih değil, 'fıtri bir ihtiyaç olduğu' belirten Erbaş, “Aile kurmak ve aile olmak Hz. Âdem’den bu yana Peygamberlerin (Aleyhisselatü vesselam) sünnetidir. Aile kurumunun yerine ikame edilecek hiçbir sosyal yapı yoktur. Algıların gerçeğe galip geldiği ve insanlığın fıtrata aykırı dönüşümlere zorlandığı günümüzde bize düşen, dijital dünyanın olumsuzlukları karşısında milli ve manevi değerlerimizi esas alan bir duruş sergilemektir. Yaşadığımız çağın gerçeklerinden kopmadan, dijital mecraların da esiri olmadan değerleriyle birlikte aile olmaktır” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT