1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. El Pais'den Batı'ya Mursi Eleştirisi
El Pais'den Batı'ya Mursi Eleştirisi

El Pais'den Batı'ya Mursi Eleştirisi

İspanya'nın yüksek tirajlı El Pais gazetesi, eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin şehadeti dolayısıyla yayımladığı yorum yazısında Batı'yı eleştirdi.

18 Haziran 2019 Salı 21:14A+A-

İspanya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais, eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin şehadetine sessiz kalan Batı'yı eleştiren yazı yayımladı.

Madrid Otonom Üniversitesinde Arap ülkeleriyle ilgili çalışmaları yürüten Profesör Luz Gomez'in kaleme aldığı "Mursi, Mısır demokrasisinin budanmış yolu" başlıklı yorum yazısında, "Batı, eski Mısır Cumhurbaşkanı'nın ölümüne ağlamalı" ifadesi kullanıldı.

Yazıda, Mursi için "2013 Temmuz darbesinin öncesinde ordunun ültimatomunu reddetmesine rağmen Mısır devriminin saygınlığını güvence altına aldı. Bu öyle bir saygınlık ki Mursi'nin kendi siyasi görüşü olan ve pek çok düşmanı bulunan muhafazakar Müslüman Kardeşler'in siyasetinin bile üzerinde" denildi.

Mursi'nin "Mısır'ın demokratik olarak seçilmiş tek ve ilk sivil Cumhurbaşkanı olduğu" hatırlatılan yazıda, şunlar kaydedildi:

"Ancak garip bir şekilde insan hakları savunucularının ve Batılı liderlerin onun ölümünden dolayı başsağlığı dilemediğini göreceğiz ama daha korkutucu olanı Mısırlıların bir kısmı da bunu yapacak"

HABERE YORUM KAT

1 Yorum