1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Ekrem İmamoğlu Kemalist dayatmaya katılımın şevkini beğenmemiş!
Ekrem İmamoğlu Kemalist dayatmaya katılımın şevkini beğenmemiş!

Ekrem İmamoğlu Kemalist dayatmaya katılımın şevkini beğenmemiş!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim Meydanı'ndan düzenlenen 23 Nisan törenine katılımın az olmasına, Kemalist vesayetçilerin olmamasına ve ilgili amirlerin konuşma yapmamasına öfkelenerek hakaret yüklü ifadelerde bulundu.

23 Nisan 2021 Cuma 18:21A+A-

HAKSÖZ HABER

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Taksim’de düzenlenen törende Ekrem İmamoğlu ve beraberinde bulunan İYİ Parti İl Başkanı Buğra Kavuncu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ‘sinir krizi’ geçirdi.

İstanbul'daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda İmamoğlu, “Vali Ali Yerlikaya'nın katılmadığı törenin, erken saatte yapılmasına, Kemalist unsurların yasaklar nedeniyle dahil olamamasına, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın herhangi bir konuşma yapmamasına, kalabalık bayraklı kitlelerin olmamasına” sinirlendi.

Organizasyonun özensiz olduğunu iddia eden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, tören alanında partililerle sohbet ederken, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı'yı kınadığını söyledi.

İmamoğlu, "Paran yoksa valilikten iste, yoksa büyükşehirden iste. Zavallı" ifadelerini kullandı. Aynı özensizliğin geçen yıl da olduğunu hatırlatan İmamoğlu, "İstanbul'a yakışmıyor. Özensiz bir insan. Değerlerine sadık bir insan olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Partililerle konuşurken hakaretlerine devam eden İmamoğlu, “Zavallılık, zavallılık. Çok üzücü. Tamam kapanma var, kapanalım. Ama şu bayramı şurada Valilik kontrol etmeliydi, özenli düzenli yapmalıydı. Çelenk koyma kısmına bile katkı sunmuyorsun, biz devreye girmek zorunda kalıyoruz. Siyasi partileri anons ediyoruz falan. Yok hükmünde. Çok acı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü'nü kınıyorum. Çok hadsiz bir bayram çelenk koyma töreni yaptı.” dedi.

İmamoğlu “İstanbul Büyükşehir Belediyesi burada. Beyoğlu Belediyesi’yle çelenk koyma töreni yapıyorsun İl Milli Eğitim Müdürü. Paran yoksa valilikten iste, yoksa büyükşehirden iste. Zavallı. Sabahın köründe yapıyorsun, zaten sokağa çıkma yasağı var. Bari 10.00’da yap. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün faaliyeti değil ki… 23 Nisan’la ilgili birkaç cümle etsene. Milli egemenlikle ilgili, çocuklarla ilgili… Faaliyet raporu sundu sunucu bize ve gitti. Zavallılık yani, zavallılık" dedi.

 

İBB Başkanı İmamoğlu gazetecilere verdiği demeçte de “İstanbul'a yakışmıyor. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü bunu ilk defa da yapmıyor. Aynı özensizlik geçen sene de vardı. Bu sene de var. Özensiz bir insan olduğunu düşünüyorum. Değerlerine sadık bir insan olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

 

İstanbul Valiliğinden tepki

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İl Milli Eğitim Müdürü’ne gösterdiği tepkiye ilişkin bir açıklamada bulundu. 

İmamoğlu'nun ismi anılmadan yapılan açıklamada, “Tüm yetkililer tarafından çelenk töreninin nasıl yapılacağının bilinmesine rağmen, tören sonrasında ilgili kamu görevlileri hakkında sarf edilen sözler, en hafif manada ‘özensiz ve yakışıksız’ bir dilin tezahürü olmuştur. 23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde kullanılan üslubu ve sergilenen tavrı kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, bugün gerçekleştirilen çelenk töreni sonrasında yapılan bazı açıklamalar nedeniyle aşağıdaki hususların kamuoyuna bildirilmesi zorunluluğu doğmuştur.

Bugün; saat 09.00’da Beyoğlu İlçemizdeki Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği”nin 5. Maddesiyle düzenlenmiş bulunan “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” törenleri dahilinde çelenk töreni icra edilmiştir.

İlimizde bu yıl yapılacak tören ve etkinlikler bir haftalık zaman dilimine yayılmış, hangi kurumun, hangi görev ve sorumlulukları üstlenecekleri ve etkinliklere dair bütün hususlar, yazılı olarak ilgili kurumlarımıza bildirilerek kamuoyuna duyurulmuştur.

Tüm yetkililer tarafından çelenk töreninin nasıl yapılacağının bilinmesine rağmen, tören sonrasında ilgili kamu görevlileri hakkında sarf edilen sözler, en hafif manada “özensiz ve yakışıksız” bir dilin tezahürü olmuştur.

23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde kullanılan üslubu ve sergilenen tavrı kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.”

istanbul-valiligi-basin-aciklamasi.jpg

HABERE YORUM KAT

6 Yorum