1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu: Ölenler Bizim Kardeşimiz!
Davutoğlu: Ölenler Bizim Kardeşimiz!

Davutoğlu: Ölenler Bizim Kardeşimiz!

Davutoğlu, Şırnak Uludere'deki acı olayla ilgili konuştu: "Ölenler kardeşlerimizdir. Gerekli tahkikat yapılacak!"

30 Aralık 2011 Cuma 14:08A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak sınırındaki olayla ilgili olarak, "Tahkikat yapılacaktır. Sonucunda herkes üzerine düşen görevi yapar. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmasın" dedi.

Irak sınırındaki olayla ilgili soru üzerine Bakan Davutoğlu, herkesin hissettiği bir acı ve hüzün bulunduğuna işaret ederek, “Hukuk devletinin gereği de olacaktır. Bu meseleyi herhangi bir istismar konusu yapmadan hepimizin ortak acısı, ortak meselesi olarak ele almak en doğru yol ve yöntemdir” diye konuştu.

Davutoğlu, ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi: “Orada kaybettiğimiz vatandaşlarımız bizim kardeşlerimizdir, onların acısını derinden hissediyorum ve ailelere başsağlığı, taziye diliyoruz.”

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

GEREKLİ TAHKİKAT YAPILACAK!

“Bunun oluş gerekçesi veya süreci ne olursa olsun tek bir insanımızın bırakın canını kaybetmeyi, burnunun kanaması bile bizi  ızdıraba sevk eder. Tabi hukuki açıdan bakıldığı zaman Türkiye Cumhuriyeti'nin en temel ilkesi hukuk devleti olmasıdır. Biz terörle mücadeleyi şu ana kadar hukuki ilkeler ve hukuk devleti prensipleri içinde yürütmeye büyük özen gösterdik ve bu konuda da Türkiye'nin terörle mücadelesi aslında bu tür bir istisnai bir olay dışında gerçekten çok dikkatli yürütülen bir mücadeledir. Sivil halkla teröristleri ayırt eden bir mücadele olmuştur, hem sınır ötesi operasyonlarda hem sınır içinde. O bakımdan yine meselenin hukuk devleti ilkeleri etrafında ele alınmasının en doğru yol olacağını düşünüyoruz. Mutlaka gerekli tahkikat yapılacaktır. Bundan kimsenin tereddüdü olmamalıdır.”

Hükümetin kararlılığının da her zaman açık bir şekilde görüldüğünü söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Bu meselenin insani, hukuki ve güvenlik boyutu çerçevesinde tabi terörle mücadele yürütülmek durumunda. Çünkü terör de insanlarımızın canına kasteden, yaşam haklarını yok eden bir olgudur ve bununla mücadele edilecektir ama hukuk devleti içinde mücadele edilecektir. Bütün bu konuların insani, hukuki boyutları ötesine taşınarak, siyasi istismar konusu yapılmaması lazım. Hepimiz bu acıyı hissediyoruz, kimse böyle bir olayın kasıtlı olduğunu iddia edemez veya bir başka niyeti olduğunu. Herkesin hissettiği bir acı, bir hüzün vardır. Hukuk devletinin gereği de olacaktır. Bu meseleyi herhangi bir istismar konusu yapmadan hepimizin ortak acısı, ortak meselesi olarak ele almak en doğru yol ve yöntemdir.”

SAÇININ TEK TELİ BİLE…

“Ne ülkemizin doğusunda ne de en batısında, ne Şırnak'ta ne de Edirne'de vatandaşlarımız arasında hiçbir fark gözetmeyiz. Her birinin bir tek saçının telinin bile bizim için bir dünya kadar değeri vardır. Bunun herkes tarafından böyle bilinmesi gerekir.”

***

TSK'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Öte yandan olayla ilgili TSK'dan başsağlığı mesajı geldi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yayımlanan mesajda, "28 Aralık 2011 gecesi sınır ötesinde meydana gelen olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, aile yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz." ifadesi kullanıldı.

 

HABERE YORUM KAT