1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu: Din Dersi Baskı Aracı Olarak Yansıtılamaz
Davutoğlu: Din Dersi Baskı Aracı Olarak Yansıtılamaz

Davutoğlu: Din Dersi Baskı Aracı Olarak Yansıtılamaz

Başbakan Davutoğlu "Bazı ülkelerde öğrenciler kiliselere götürülüyor ve uygulamalı din dersi veriliyor. Türkiye'de bunu dini baskı aracı gibi yansıtma çalışmalarını kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

17 Eylül 2014 Çarşamba 12:57A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'de din kültürü ve ahlak bilgisi dersi bütün dinleri anlatacak şekilde veriliyor. Bazı ülkelerde öğrenciler kiliselere götürülüyor ve uygulamalı din dersi hepsine veriliyor, belli okullarda hepsine veriliyor. Şimdi bütün bu uygulamaları gözardı edip de Türkiye'de bunu bir dini baskı aracı gibi yansıtma çalışmalarını kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Başbakan Davutoğlu, AİHM'in din kültürü ve ahlak bilgisi dersine ilişkin kararıyla ilgili de "Doğru ve sağlam bir dini bilgi, eğitim müesseselerimiz aracılığıyla verilmezse işte çevremizdeki radikalleşme eğilimlerinin kaynağını teşkil eden düzensiz ve sağlıksız dini bilgiyi denetleme imkanı da kalmaz" diye konuştu.

Davutoğlu, bazı il ve ilçelerdeki okullara molotofkokteyliyle yapılan saldırıları "şiddet ve terör" şeklinde değerlendirerek, "Bu şiddete, bu teröre de bu ülkeyi teslim etmeyiz. Bunu herkes bilmeli. Aksi takdirde en fazla o bölgede yaşayan çok samimi vatandaşlarımızın çocukları etkilenir, öğretmenleri etkilenir" dedi.

HABERE YORUM KAT