1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Budist Mahkûmlar Serbest, Arakanlı Müslümanlar Tutuklu!
Budist Mahkûmlar Serbest, Arakanlı Müslümanlar Tutuklu!

Budist Mahkûmlar Serbest, Arakanlı Müslümanlar Tutuklu!

Myanmar'da yeni kurulan hükümet hapiste bulunan 60 Budist siyasi tutuklu öğrenciyi serbest bırakırken Müslüman öğrenciler hakkındaki suskunluğuna devam ediyor.

09 Nisan 2016 Cumartesi 15:32A+A-

Myanmar’da siyasi tutukluların serbest bırakılacağının açıklanmasının ardından, 1 yıldır hapiste tutulan öğrencilerin de davası düştü.

Böylece Myanmar’da 1 yıl önce eğitim yasasını protesto ettikleri için hapse atılan 60’dan fazla öğrenci de serbest bırakılmış oldu. Bir yıl hapiste tutulan 36 öğrencinin, Myanmar Devlet Başkanlığı Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Ang San Su Çi'nin bütün siyasi tutukluların serbest bırakılması konusunda söz vermesinin ardından serbest bırakıldığı belirtildi.

"BUDİST OLSALARDI SERBEST BIRAKILIRLARDI"

Myanmar'da Devlet Başkanlığı Danışmanı atanan Ulusal Demokrasi Birliği'nin (NLD) lideri Aung San Suu Çii'nin, yeni hükümetin ülkede tutuklu bütün siyasi mahkumların serbest bırakılması için çalışacağına dair açıklamaları hatırlatılması üzerine Thein Than Oo, aktivistlere ne olacağını bilmediğini ancak Budist olsalardı serbest bırakılacaklarına inandığını dile getirdi.

Arakan valisi, Budist mahkumları serbest bırakırken Arakan halkını tutuklamaya devam ediyor

Arakan valisi, 2012 yılında yaşanan şiddet ve etnik çatışma olaylarından bu yana, Myanmar hükümeti tarafından tutuklanan tüm Budist mahkumları serbest bırakma kararı aldı.

Arakan Haber Ajans muhabirinin belirttiğine göre; vali, son zamanlarda bir uygulama başlatıp, Budist mahkumların çoğunu serbest bırakarak, cezaevlerindeki boşaltılan yerlere birkaç hafta önce tutuklanan Arakanlı mahkumları yerleştirdiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT