1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Başkanlık Sistemi’nden Vazgeçme Sinyali
‘Başkanlık Sistemi’nden Vazgeçme Sinyali

‘Başkanlık Sistemi’nden Vazgeçme Sinyali

Başbakan Erdoğan, yeni anayasa yapım aşamasında başkanlık sistemi talebinden vazgeçildiğinin sinyalini verdi.

23 Temmuz 2013 Salı 11:17A+A-

TBMM’de dört partinin katılımı ile yaklaşık 2 yıldır devam eden yeni Anayasa çalışmalarında, tıkanma noktası olan Başkanlık sisteminden resmen vazgeçildi. Daha önce AK Partili kurmayların ‘’Olmazsa olmaz şartımız değil’’ dediği Başkanlık sitemi için son noktayı Başbakan Erdoğan koydu ve ‘’Bu bizim kırmızı çizgimiz değil’’ dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in gayretleri ile kurulan ve bugüne kadar çeşitli anlaşmazlıklara rağmen çalışmalarını sürdüren Anayasa yazım komisyonundaki en büyük sorun Başkanlık sisteminde oldu. AK Parti’li üyeler Cumhurbaşkanının seçimi ve yetkileri konusundaki mevcut Anayasa maddeslerinin tümünü ‘’Başkan’’ olarak değiştirmek istedi. Muhalefet buna karşı çıkınca 177 maddelik Anayasa’nın sadece 48 maddesinde anlaşma sağlanabildi.

Bunun üzerine AK Parti kurmaylarından, ‘’Başkanlık olmazsa olmaz şartımız değil’’ açıklamaları geldi ancak AK Parti bu kez de ‘’Partili Cumhurbaşkanı’’ modelini önerdi. Muhalefet buna da karşı çıktı ve anlaşma sağlanan 48 madde de, komisyon ve Genel kurulda ele alınamadı. TBMM de tatile girdi.

Anayasa’daki tıkanma üzerine Başbakan Erdoğan son sözü söyledi  Erdoğan AK Parti iftar toplantısında yaptığı konuşmada ‘’Biz bir teklif getiriyoruz. Başkanlık sistemi de tartışılsın diyoruz. Bunu olmazsa olmaz bir şart olarak koymuyoruz, tutturmuşlar başkanlık sisteminden vazgeçin. Ne olacak vazgeçersek? Bu bizim kırmızı çizgimiz değil’’ dedi.

 

HABERE YORUM KAT