1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbuğ ve Vekiller Tahliye İçin Başvurdu
Başbuğ ve Vekiller Tahliye İçin Başvurdu

Başbuğ ve Vekiller Tahliye İçin Başvurdu

3. Yargı Paketiyle yapılan yasal değişikliğin ardından Ergenekon, Balyoz, Oda TV ve KCK tutuklularından tahliye talepleri geldi.

06 Temmuz 2012 Cuma 10:01A+A-

Tutukluluk süresini azaltan ve adli kontrol mekanizmasıyla tahliyelerin önünü açan 3. Yargı Paketi, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu gelişmeyle birlikte dün Ergenekon, KCK, Balyoz davası sanıkları arasında yer alan aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Faysal Sarıyıldız’ın da bulunduğu çok sayıda tutuklu sanık tahliye talebinde bulundu. Taleplerin değerlendirilmesi bugüne bırakılırken, CHP yönetiminden yapılan açıklamada “Yarın (bugün) tahliye bekliyoruz” dendi.

Şırnak KCK davasının tutuklu sanığı BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın avukatları Burhanettin Beşer ve Sercan Değirmenci, Şırnak KCK davasının görüldüğü Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdikleri dilekçede, kamuoyunda "3. Yargı Paketi" olarak bilinen 6352 Sayılı "Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun" gereği, müvekkillerinin milletvekili olması, tutuklulukta geçirdiği süre, delillerin toplanmış olması ve kaçma sebebinin olmaması nedeniyle hakkında adli kontrol kararı verilerek, tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, yapılacak değerlendirme sonrasında milletvekili Sarıyıldız hakkında kararını açıklayacak.

Bu arada Mardin KCK davasında yargılanan BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım'ın avukatı Azad Yıldırım da "3. Yargı Paketi"ni inceledikten sonra önümüzdeki hafta müvekkilinin tahliye edilmesi için mahkemeye dilekçe vereceklerini söyledi.

İSTANBUL'DAKİ DAVADA DA TAHLİYE TALEPLERİ

Bu arada İstanbul'daki "KCK" davasında söz alan sanık avukatları, yürürlüğe giren 3. Yargı Paketi nedeniyle davanın ertelenmesi ve müvekkillerinin tahliyesine karar verilmesini istedi.

Mahkemenin kararlarını açıklamasının ardından söz alan sanık avukatlarından Sinan Zincir, Türk olduğunu ve Kürtçe bilmediğini ifade ederek, müvekkiliyle konuşabilmesi için mahkemeden Kürtçe tercüman görevlendirilmesini istedi.

Duruşmada söz alan bazı sanık avukatları da bugün yürürlüğe giren ve "3. Yargı Paketi" olarak bilinen kanun kapsamında taleplerde bulundu. Bazı avukatlar da sanıklar hakkındaki iddiaların temelini oluşturan propaganda suçunun yeni düzenlemede erteleme kapsamında olduğunu belirterek tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Ali Alçık, bu yöndeki taleplerin, yarın yapılacak duruşmanın öğleden sonraki oturumunda karara bağlanacağını ifade ederek, iddianamenin kaldığı yerden okunmasına geçti.

ODA TV SANIKLARI DA TAHLİYE İSTEDİ

Öte yandan Oda TV sanıkları 3. Yargı Paketi'ni gerekçe göstererek tahliyelerini talep etti.

Dava sanıklarından Hüseyin Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın avukatları davanın görüldüğü İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdi. Dilekçede, CMK'nın 109. maddesinin, 6352 sayılı kanunun 98. maddesi ile değiştirildiği belirtildi. Değişiklikle adli kontrol tedbirinin 3 yıllık üst sınırının kaldırıldığını ifade eden avukatlar, adli kontrolün tamamen tutuklamanın alternatifi sayıldığını savundu.

BALYOZ SANIKLARI

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe sunan Avukat Ziya Kara da, Balyoz Davası'nda tutuklu bulunan Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tümgeneral Bekir Memiş'in de aralarında bulunduğu 17 sanığın tahliyesini istedi.

VE İLKER BAŞBUĞ

"Ergenekon" davası kapsamında tutuklu yargılanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, müvekkilinin, kamuoyunda "3. Yargı Paketi" olarak bilinen 6352 sayılı kanun kapsamında tahliyesini talep etti.

 

HABERE YORUM KAT