1. HABERLER

  2. HABER

  3. SAĞLIK

  4. Bakanlıktan 'Aile Diş Hekimliği' uygulaması
Bakanlıktan 'Aile Diş Hekimliği' uygulaması

Bakanlıktan 'Aile Diş Hekimliği' uygulaması

Sağlık Bakanlığı, 0 ile 12 yaş arasındaki çocuklar için ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin artarak güçlendirilmesi amacıyla daha önce planlanan uygulama için harekete geçti.

17 Ağustos 2022 Çarşamba 12:30A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce planlanan "Aile Diş Hekimliği" modeli için hazırlıklar tamamlanmak üzere. İlk olarak 3 pilot ilde uygulanması beklenen uygulamanın, Türkiye geneline yaygınlaştırılması için çalışmalar devam ediyor. Uygulamanın ilk olarak Eskişehir, Kırşehir ve Karabük illerinde başlatılacağı belirtildi.

Yeni modelle birlikte devam eden tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yanı sıra özellikle çocuklar için önem taşıyan "koruyucu ağız ve diş sağlığı" çalışmalarının mevcut sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere kolayca erişilmesi ve 0-12 yaş aralığındaki tüm çocukların düzenli diş kontrollerinin yapılması mümkün olacak.

E-NABIZ ÜZERİNDEN TAKİP EDİLEBİLECEK

Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için alt yapı çalışmalarını da sürdüren Bakanlık, randevuların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilmesini planlıyor.

Sistemle ayrıca ebeveynler, 0-12 yaş arası çocuklarının tüm ağız ve diş sağlığı tarama sonuçları ve takip randevularını e-Nabız üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemlerine erken müdahale imkanı olabilecek.

ÜÇ İLDE AİLE DİŞ HEKİMLERİNİN ERİŞİMİNE AÇILDI

Bakanlık, bu çalışmalarla birlikte diş hekimliği randevularının planlanması, diş hekimlerinin hastaların daha önce yapılan tetkiklerine kolay bir şekilde erişebilmesine olanak tanıyacak Diş Hekimliği Bilgi Yönetim Sistemi Projesini de devam ettiriyor.

Analiz, tasarım, yazılım geliştirme, test ve eğitim çalışmaları tamamlanarak yayına alınan sistem, pilot uygulama kapsamında Eskişehir, Kırşehir ve Karabük'te aile diş hekimi olarak belirlenen kullanıcıların erişimine açıldı.

 

HABERE YORUM KAT