1. HABERLER

  2. HABER

  3. Aydınlık Gazetesinden 'Mail' Tuzağı
Aydınlık Gazetesinden Mail Tuzağı

Aydınlık Gazetesinden 'Mail' Tuzağı

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında Aydınlık Gazetesi sahibi Mehmet Sabuncu ile birlikte iki emekli askerî personel gözaltına alındı.

07 Aralık 2011 Çarşamba 07:52A+A-

Aydınlık Gazetesi sahibi Mehmet Sabuncu'nun dairesinde yapılan aramalarda Başbakan Erdoğan, soruşturma savcısı Cihan Kansız ve Taraf Gazetesi yazarı Yasemin Çongar adına alınmış sahte mail adresleri bulunduğu ileri sürüldü. Şüpheliler, söz konusu adreslerden attıkları maillerle Ergenekon sürecini manipüle etmekle suçlanıyor.

Ergenekon soruşturması Aydınlık Gazetesi'ne sıçradı. Aydınlık Gazetesi'nin sahibi Mehmet Sabuncu'nun Ataşehir'deki evinde sabah saatlerinde polis ekiplerince arama başlatıldı. Ekipler öğle saatlerinde arama işlemini tamamlayarak bazı evraklara el koydu. Aramanın ardından Sabuncu da gözaltına alındı. Şüphelinin emniyete götürülüşü sırasında dışarıda bekleyen İşçi Partili bir grup, çeşitli sloganlar attı. Sabuncu'nun gözaltına alınmasını engellemek isteyen grupla, Çevik Kuvvet polisleri arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Arbede sırasında rahatsızlanan İşçi Partisi Bayrampaşa İlçe Başkanı İslam İleri, hastaneye götürüldü. Şüphelilerden biri emekli Hâkim Yarbay Bahadır Berk. Operasyon kapsamında Berk'e ait serbest avukatlık bürosu ile İşçi Partisi Çorlu İlçe Başkanlığı binasında arama yapıldı. Gözaltına alınan bir diğer isim Tekirdağ'da yaşayan İşçi Partili emekli Binbaşı Zafer Şen. Onun da evinde arama yapıldı. Şen, 12 Haziran seçimleri sırasında Cumhuriyet Güçbirliği Tekirdağ bağımsız adayı olmuştu.

Operasyonun 19 Ağustos 2011 tarihinde ele geçirilen belgeler üzerine gerçekleştirildiği öğrenildi. Şüphelilerde Başbakan Erdoğan'a ait ses kayıtları ve devlete ait 'gizli' belgeler bulunduğu iddiasıyla arama yapıldığı aktarıldı. Mehmet Sabuncu'nun ofisinde ele geçirilen belgelerde Başbakan Erdoğan, Taraf Gazetesi yazarı Yasemin Çongar ve soruşturmayı yürüten Cihan Kansız adına sahte mail adreslerinin bulunduğu ileri sürüldü. Söz konusu adreslerden mailler atılarak Başbakan, Yasemin Çongar ve savcı Cihan Kansız arasında bir bağ varmış gibi gösterilmeye çalışıldığı iddia edildi.

Başbakan Erdoğan adına brte@akparti.org.tr, Cihan Kansız adına ckansiz@hotmail.com ve Yasemin Çongar adına yasemin_congar@taraf.com.tr şeklinde mail adresleri oluşturulduğu aktarıldı. Bu adreslerden atılan maillerle, Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyonların AK Parti'nin muhaliflerini sindirmek üzere yaptığı izlenimini vermeyi amaçladıkları iddia ediliyor. Yapılan incelemede her üç mail adresinin de sahte olduğunun ortaya çıktığı aktarıldı. İşte Başbakan Erdoğan, Yasemin Çongar ve savcı Cihan Kansız adına atılan sahte maillerden bazıları:

(2 Nisan 2011) ckansiz@hotmail.com'dan brte@alparti.org.tr adlı adrese: "Sayın Başbakanım öncelikle devlet görevinde ve yeni seçimlerde başarılarınıza duacıyım. Bize vermiş olduğunuz görevleri, ağırlıkları ve zorluklarıyla yol arkadaşlarım Sayın Turan Çolakkadı, Sayın Fikret Seçen, Sayın Kasım İlimoğlu ve Sayın Ufuk Ermertcan ile birlikte yerine getireceğimizden şüpheniz olmasın. (...) Kısaca 12 Haziran'a kadar bu davaları (Ergenekon-Balyoz) elimizden geldiği kadar gündem dışı tutma yoluna gideceğiz. Bizim arkadaşlarla yeni bir eylem planımız var: CHP ve MHP milletvekili adaylarının içinde dokunulmazlığı olmayanları (...) Ergenekon davasında yeni bir dalga ile tutuklayıp (...) hem puan kaybetmelerini hem de partimizin bu kaybolan puanları kazanmasını planlıyoruz. Bu konu ile ilgili görüşlerinizi acilen bekliyoruz. Allah'a emanet olunuz. Cihan Kansız. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı"

sahte mailde, İDDİANAME talimatı

"brte@akparti.org.tr adresinden 13 Nisan 2011'de ckansiz@hotmail.com adresine gönderilen mail: "Sayın Kansız eylem planınız uygundur. Taraf'a talimat verildi. Gerekli belgeler hazırlanacak. Koordinasyonu devamlı kılın. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan."

ckansiz@hotmail.com adlı adresten brte@akparti.org.tr isimli adrese gönderilen mail: "Sayın Başbakanım mailiniz alınmıştır. Saygılarımla Cihan Kansız."

13 Nisan 2011'de ckansiz@hotmail.com adlı adresten yasemin_congar@taraf.com.tr adlı adrese gönderilen mail: "(...) Sizden ricam tarihleri son 12 ay içerisine serpiştirilmiş, seri numaraları peş peşe olmayan, basım yeri olarak CHP'ye yakın bir matbaanın ismi bulunan milletvekillerine ait para alındı makbuzları. Seksen civarı isim bulunsun. Selametle kalınız. Cihan Kansız."

yasemin_congar@hotmail.com adlı adresten ckansiz@hotmail.com isimli adrese gönderilen cevap maili: "Cihan Bey, Sayın Başbakanımızın talimatı üzerine iddianame tarafımızca hazırlanacaktır. Bizden isteyeceğiniz evrak, belge gibi şeylerin ne olduğunu bildiriniz. İddianame hazır olduğunda size, Zaman'ın moto kuryesi ile evinizde teslim edilecek. İyi çalışmalar dilerim. Yasemin Çongar."

17 Nisan 2011 tarihinde brte@akparti.org.tr adlı adresten ckansiz@hotmail.com adlı adrese gönderilen mail: "Sayın Cihan Bey, 10 Mayıs Salı günü sabah saat 5'te harekete geçin. Aynı gün Taraf gazetesinde 'Ergenekon terör örgütüne mali destek veren vekil adayları ortaya çıktı' diye haber yer alacak. Gazete okuyucuya ulaşmadan operasyon bitmiş olsun. Kolay gelsin. Başarılar. Başbakan Erdoğan."

Salim Serdar Köksal, Fazlı Mert  - Zaman

HABERE YORUM KAT

1 Yorum