1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Aydınlık Gazetesi "Şehit"le Röportaj Yaptı (!)
Aydınlık Gazetesi "Şehit"le Röportaj Yaptı (!)

Aydınlık Gazetesi "Şehit"le Röportaj Yaptı (!)

Ulusalcı gazetelerin Ak Parti hükümetini IŞİD'le vurmaya yönelik kara propagandalarına bir yenisi daha eklendi. Ancak haberdeki fotoğraf gerçeği ortaya çıkardı.

27 Haziran 2014 Cuma 07:10A+A-

HAKSÖZ-HABER

Neredeyse her olayda karşımıza çıkan sosyal medya yalanlarına bir yenisi daha eklendi.

Haber7'de yer alan habere göre Aydınlık gazetesinde yayınlanan bir haberde sözde bir Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saflarında militanının 'itirafları'na yer verildi.

Aydınlık Gazetesi'nden bir muhabire konuştuğu söylenen IŞİD militanının Ak Parti'den çok destek gördüğünü söylediği iddia ediliyor. 'Özel Haber' başlığıyla yayınlanan haberde IŞİD saflarında çalışan militanın aslen bir Türkmen olduğu belirtilirken kendisinin ve örgütü olan IŞİD'in Türk hükümetinden çok büyük destek gördüğü belirtiliyor.

Aydınlık Gazetesi'nin internet sitesinde yayınlanan söz konusu haberdeki IŞİD militanının Ak Parti hükümetini överek şu sözleri sarf ettiği iddia edildi: 'Türkiye önümüzü çok açtı. Türkiye bize anlayış göstermeseydi, IŞİD bugün bu durumda olmazdı. Bize şefkatle yaklaştı. Çok sayıda mücahidimiz Türkiye’de tedavi gördü. Ama bundan sonra ne olur bilmiyorum.'

Ancak haberde yapılan hata gerçekleri ortaya çıkardı. IŞİD militanı olarak gösterilen kişinin fotoğrafının yaklaşık 5 ay önce Nusret Cephesi saflarında Halep Merkez Cezaevini özgürleştirme operasyonunda şehit olan Seyfullah Şişani'ye ait olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Şişani, Türkmen değil Çeçendi. Şişani için İstanbul'da da gıyabi cenaze namazı kılınmıştı. Aydınlık Gazetesi, bu hayali röportajıyla bir kez daha dezenfotmasyon istikametinden sapmadığını göstermiş oldu.

sisani.jpg

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum