1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arnavutluk'tan Gelip Başörtüsüne Takıldı
Arnavutluktan Gelip Başörtüsüne Takıldı

Arnavutluk'tan Gelip Başörtüsüne Takıldı

Arnavutluk'tan okumak için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne gelen Bego, başörtülü olduğu için derslere alınmıyor.

06 Aralık 2011 Salı 12:38A+A-

Arnavutluk'tan okumak için geldi, kanunsuz başörtüsü yasağıyla karşılaştı

Arnavutluk'tan okumak için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE)'ne gelen Ornela Bego, başörtülü olduğu için derslere alınmıyor.

Fizik bölümü öğrencisi Bego, kimya dersi veren N.E adlı bir öğretmen tarafından, başörtülü olduğu gerekçesiyle derslerden çıkarıldığını söyledi. Yaşadığı sıkıntıları İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden'e ileten mağdur öğrenci, onun da bir çözüm bulamadığını kaydetti. Bu şartlarda sınıfta kalacağını belirten Bego, Avrupa'da başörtüsü sıkıntısı olmadığını, nüfusunun yüzde 99'unun Müslüman olduğu söyleyenen bir ülkede böyle bir yasak olmasına da anlam veremediğini vurguladı.

Başından geçenleri Cihan Haber Ajansı'na anlatan Ornela Bego, İYTE'de kendisini sadece bir hocanın derse almadığını söyledi. Bu tutuma rektörlüğün de göz yumduğuna dikkat çekerek şunları anlattı: "Yaklaşık 1,5 aydır bu hoca, diğer öğrencilerle birlikte beni aynı anda derse almıyor. Son olarak, 'Kampüs ve sınıfta kapalı gezmek yasak.' diyerek beni dışarıya çıkardı. Ben de böyle bir yasak olmadığını ve gerekirse tutanak tutmasını istedim. Bunun üzerine, 'Yasak olmasa bile benim dersime girmeyeceksin.' dedi. Ben de, 'Gireceğim, bu benim doğal hakkım.' dedim. 'Ben istemiyorum. Pijamayla gelirsen nasıl olacak?' diye tepki gösterdi. Ben de, 'Başörtüsüyle pijamanın aynı şey olmadığını herkes biliyor.' dedim. Bunun üzerine, 'Ben açık söyleyeyim, biz yıllardır kadın haklarını savunmaya çalışıyoruz, siz gelip geri götürmeye çalışıyorsunuz.' dedi. Ben ise, 'Türkiye ile hiçbir alâkam yok. Ben sadece okumak ve eğitim almak için geldim.' dedim. Bu sefer de, 'Başörtüsü dinde farz değil, takmasan da olur.' deyince, 'Farzdır; olmasa bile ben derslere böyle girmek istiyorum.' sözüm üzerine hakarete varan kelimeler kullandı. Bunların başında da, 'Böyle güzel mi olduğunu zandediyorsun? Aslında böyle iğrenç oluyorsun.' dedi. Buna rağmen, 'Bu sizin düşünceniz.' diye karşılık verdim."

Yaklaşık iki aydır yaşadıklarını anlatmak üzere Rektör Güden'e gittiğini, ancak ondan da çözüm yerine elleri boş döndüğünü anlatan mağdur öğrenci, "Rektörle görüştüm, o da hocayla görüştü. Hoca, benimle tartıştığı için psikolojisi bozulduğu gerekçesiyle beni yine derse almadı. Sanki mağdur ben değil de hocaymış gibi muamele gördüm. Rektör Bey, bu konuda yazılı bir şey olmadığını, bu sebeple kendisinin hiçbir bir şey yapamayacağını söyledi. Türkiye'de böyle bir şey yaşadığım için çok üzgünüm ama üç defa derse girmezsem sınıfta kalacağım. Benim mağduriyetimi ve aşağılanmamı kim telafi edecek?" şeklinde konuştu.

İYTE Rektörü Prof. Dr. Güden ise öğrencinin başından geçenleri kendisine anlattığını ancak kanunen yapabileceği bir şey olmadığını söyledi.

Zaman

HABERE YORUM KAT