1. HABERLER

  2. HABER

  3. Araplardan Arıtman’a Dava
Araplardan Arıtman’a Dava

Araplardan Arıtman’a Dava

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın, “Arap kadınları gibi olmak istemiyoruz” açıklamasına tepkiler sürüyor. Arap-Der, Arıtman hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

16 Şubat 2011 Çarşamba 00:02A+A-

Türkiye Arapları Yardımlaşma ve Kültür Derneği (Arap-Der) Başkanı Şükrü Kırboğa tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edilen suç duyurusu dilekçesinde Canan Arıtman'ın, TCK'nın 216. maddesi 2. fıkrasında düzenlenen  "Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak" suçundan cezalandırılması istendi.

ARAP KADINLARI DA ARITMAN GİBİ OLMAK İSTEMİYOR

Akit'e konuşan Şükrü Kırboğa, "Arıtman Arap kadınları gibi olmak istemeyebilir. Zaten Arap kadınlarının da Arıtman gibi olmak yönünde bir dertleri ve özentileri de yok. Ama herkes, bir başkasının yaşam tercihine saygılı olmak zorundadır" dedi.

TEDAVİYE İHTİYAÇLARI VAR

Arıtman'ın Arap kadınlarını küçümseyen, aşağılayan bir tavır sergilediğini vurgulayan Kırboğa, "Bu tavır elitist, tepeden bakmacı, kendileri dışındaki herkesi aşağılayan bir anlayışın hâlâ var olduğunun göstergesidir.  Arıtman'ın tavrı, tedaviye muhtaç bir ruh halinin ifadesi olarak algılanabilir. Arıtman'a kalsa başörtülüleri büyük şehirlere bile sokmayacak" diye konuştu.

AYRICALIKLI SINIF OLUŞTURMA GAYRETİNDELER

Kırboğa sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Canan Arıtman gibi bir parlamenterin; hem de 'TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komiyonu' üyesi bir parlamenterin  'Arap kadınları gibi olmak istemiyoruz' sözünü toplumda ayrıcalıklı sınıf oluşturmak,  demokrasinin eşitlik ilkesine aykırı beyan ve çaba göstermek olarak algılıyoruz. Ve kendisi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Yüce yargılın gerekeni yapacağına inanıyoruz."

ARITMAN: ABARTMAYA GEREK YOK

Konu hakkında Arıtman ise, Akit'e yaptığı açıklamada, sözlerinin yanlış anlaşıldığını savundu. "Bana haksızlık ediliyor" diyen Arıtman, "Sözlerimde abartılacak bir şey yok" dedi.

ASLAN DEĞİRMENCİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT