1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Almanya’daki Göçmen Derneklerinden Açık Mektup: Kaygılıyız
Almanya’daki Göçmen Derneklerinden Açık Mektup: Kaygılıyız

Almanya’daki Göçmen Derneklerinden Açık Mektup: Kaygılıyız

Almanya’daki göçmen dernekleri İçişleri ve Yurt Bakanı Seehofer’e açık bir mektup yazarak istifasını talep etti. Mektupta, Seehofer’in göçmenlere yönelik tutumu ve söylemleri eleştirildi.

16 Eylül 2018 Pazar 15:07A+A-

Almanya’daki göçmenlerin kurduğu sivil toplum örgütleri, İçişleri ve Yurt Bakanı Horst Seehofer’e yazdıkları açık mektupla kendisini istifaya davet etti.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre “Bizim Yurt Bakanımız Değil!” başlığını taşıyan açık mektupta, Seehofer’in göçmenlere yönelik tutumu eleştirildi.

Mektupta “ülkedeki tüm insanların Yurt Bakanı olan bir kişinin farklı bir tutum izleyeceği” belirtilerek, “Bütün insanların güvenliğini sağlamalı ve sağdan gelen tehdidi artık ciddiye almalıdır. Bir Yurt Bakanı toplumu daha da kutuplaştırmak yerine ülkemizdeki temel değerler açısından açık bir tutum sergilemelidir.” denildi.

Açık mektupta, bunları yerine getirmeyen bir Bakan’ın “görevini bırakarak, görevi bunları yerine getirebilecek birine devretmesi gerektiği” vurgulandı.

“Büyük Kaygı İçindeyiz”

“Bu ülkenin vatandaşları olarak büyük kaygı içindeyiz.” ifadesinin kullanıldığı mektupta Chemnitz’deki aşırı sağcıların düzenlediği gösterilere atıfta bulunarak, “Aşırı sağcılar ‘Yabancılar dışarı.’ diye bağırıyor ve burada kastedilen biziz.” denildi.

“Farklı göründüğümüz, isimlerimiz veya inancımız yüzünden çocuklarımız her yerde güven içinde ve özgürce hareket edemediği için kaygılıyız.” ifadesine yer verildi.

Böyle bir dönemde “çoğulcu bir cumhuriyete açık bir şekilde inandığını” gösteren, “çocukların esenliği konusunda kaygı duyulmasına gerek olmadığını” söyleyen bir İçişleri Bakanı’na ihtiyaç duyulduğunun altı çizildi.

Seehofer’e Sert Eleştiri

“Ancak siz bunları yapmıyorsunuz.” diyen göçmen dernekleri, Seehofer’in “Bütün siyasi sorunların anası göçtür.” şeklindeki sözünü, haziran ayında yapılan Uyum Zirvesi’ne katılmamasını ve son günlerde Almanya’da tartışma yaratan İç İstihbarat Birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen’a destek vermesini eleştirdi.

Açık mektubu imzalayan dernekler arasında Almanya Türk Toplumu (TGD), Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB), Yeni Alman Organizasyonları (NDO), ReachOut, Polonya Sosyal Konseyi, Almanya Sırplar Merkez Konseyi bulunuyor.

HABERE YORUM KAT