1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Ali Erbaş: Kılıçla hutbe geleneğini sürdüreceğiz
Ali Erbaş: Kılıçla hutbe geleneğini sürdüreceğiz

Ali Erbaş: Kılıçla hutbe geleneğini sürdüreceğiz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Ayasofya Camii'nde kılıçla hutbe okumasıyla ilgili soruları cevapladı. Bunun 481 yıllık bir gelenek olduğunu belirten Erbaş, "Bu geleneği bundan sonra da devam ettireceğiz inşallah" dedi.

24 Temmuz 2020 Cuma 18:50A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, cuma namazı ile ibadete açılan Ayasofya Camii’nde ilk hutbeyi okudu. Kılıç geleneğiyle hutbeyi okuyan Erbaş, Ayasofya çıkışında gazetecilere şu değerlendirmelerde bulundu:

"Cenabı Hak milletimize ve İslam alemine hayırlı eylesin, cemaatini bol eylesin, içerisinde imamlarımızın müezzinlerimizin güzel hizmetler yapmasını, insanlığı doğru dini bilgi ile doyurma noktasında, güzel tilavetlerle gönüllerini coşturma noktasında en güzel hizmetleri nasip eylesin. Ayasofya fethin sembolüdür.

"MEDRESE FONKSİYONUNU İCRA ETMEYE ÇALIŞACAĞIZ"

Fethin sembolü olan camimizde inşallah nice insanlar ibadetlerini yaparlar ve dini bilgilerini öğrenirler. Her köşede bir cami dersi yapar geçmişteki Ayasofya medresesinin fonksiyonunu icra eder hale getirmeye çalışacağız İnşallah.

Camiler aynı zamana bir mekteptir. Peygamber efendimizin camilerde nasıl sahabeyi yetiştirmesi mümkün olduysa, biz de gençlerimizi yetiştirmeye çalışıyoruz."

Hutbeye kılıçla çıkmasını da değerlendiren Erbaş, “Fethin sembolü olan camilerde bu bir gelenektir. 481 yıl kesintiye uğramadan kılıçla çıkılmıştır. Bu geleneği bundan sonra da devam ettireceğiz İnşallah” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT