1. HABERLER

 2. HABER

 3. GÜNDEM

 4. Ali Babacan, Partisi’nin Kurucular Kurulu’nu İlan Etti
Ali Babacan, Partisi’nin Kurucular Kurulu’nu İlan Etti

Ali Babacan, Partisi’nin Kurucular Kurulu’nu İlan Etti

​​​​​​​Bir süre önce AK Parti’den istifa eden ekonomiden sorumlu eski devlet bakanı Ali Babacan, Kurucular Kurulu’nu oluşturan bir heyetle parti kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na verdi.

10 Mart 2020 Salı 00:03A+A-

HAKSÖZ HABER

Bir süre önce "aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım" diyerek AK Parti’den ayrılan ve yeni parti kurma çalışmalarını hızlandıran Ali Babacan muhtemelen adı Demokrasi ve Atılım Partisi olacak partisinin programını Çarşamba günü Ankara Bilkent Otel’de ilan edecek. Bir dönem AK Parti’nin kurduğu Bakanlar Kurulu’nda beraber çalıştığı Nihat Ergün, Sadullah Ergin ve Aliye Kavaf gibi isimlerin de yer aldığı 90 kişilik Kurucular Kurulu listesinde AK Parti’den istifa eden milletvekili Mustafa Yeneroğlu da var.

Parti’nin İsmi Çarşamba Günü İlan Edilecek

Ali Babacan, yeni partinin açılması için bugün başvuru dilekçesi vereceklerini ilan ederken "İçişleri Bakanlığı'na dilekçe veriliyor, 90 kişilik kurucular kurulu bugün dilekçemizi veriyor. Partimizin tüzüğü ve programının son halini verdik. Bu sabah da heyetimiz resmî başvurumuzu yapacak" dedi.

İsmail Küçükkaya’nın Fox TV'deki programına konuk olan Ali Babacan parti kuruluş çalışmaları hakkında bazı bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Partilerinin ismini açıklamayan Ali Babacan, "Partinin ismi çarşamba günü lansmanda teyit edeceğiz.O gün açıklayacağız" dedi ve çok sayıda ismin gündemde olduğunu "DEVA" kısaltmasıyla "Demokrasi ve Atılım Partisi" isminin de mevcut seçeneklerden biri olduğunu ifade etti.

Partinin kurucular kurulundan bir heyet parti kuruluş dilekçesini saat 10.30 itibariyle İçişleri Bakanlığı'na teslim etti. 

"Bu Ülke Sorunlarını Konuşamıyor"

Ali Babacan Türkiye’de refah ve özgürlük problemi olduğunu iddia ederek şu değerlendirmeleri yaptı:  "Mevcut durumda bu ülkenin refaha ulaşması mümkün görünmüyor. Refah seviyesi artmış, özgürlük ortamının arttığı bir ülke istiyoruz. Bu yaparken yeniden özgürlük, yeniden demokrasi dememiz gerekiyor. Türkiye'de sorunlar konuşulamıyor. Türkiye'de sadece hapiste değil, tecrit edilmiş gazeteciler var. Parti programını Çarşamba günü paylaştığımızda birinci sayfa basın özgürlüğü, tüzüğümüz birinci sayfa basın özgürlüğü. Sorun var diyeni susturuyorsanız, bu ülke sorunlarını konuşamıyor demektir. Problemlerini konuşamayan ülkenin çözüm ülkesi beklenemez."

“Kötü Yönetiliyoruz Ama Düzeltmek Zor Değil”

Ali Babacan "Türkiye'nin temelinde kötü yönetim yatıyor" diyerek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında eleştirel bazı değerlendirmeler yaptı: "Geniş bir mutabakatla sistem oluşturulur. Çok önemli ama düzeltmek o kadar zor değil. Bu yönetim anlayışıyla ilgili. Yönetenler hukuk içinde mi? Meclis çalışıyor mu? Meclis'in denetim fonksiyonunun çalışır olması gerekir. Sistemde önemsizleşmiş durumda. Sistem değişikliği öncesi de pek çok sorun vardı. Büyük bir potansiyel varken, Türkiye, içinde bulunduğu şartları hak etmiyor."

Partide kadın, genç ve engelli kotasına vurgu yapan Babacan, "Abdullah Gül bize parti kuruluş aşamasında fikirleriyle destek oldu. Kurucu listemiz bugün duyurulacak. Daha önce siyaset yapan 3'te 1 civarında. Yüzde 30 kadın oranımız var. Yüzde 20'si genç. Tüzüğümüze kadın, genç ve engelli kotası koyduk" diye konuştu. 

Göze Çarpan İsimler

Gazeteci Gülay Göktürk, MHP’nin eski yöneticilerinden Ramiz Ongun, Balıkesir eski Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti eski milletvekilleri Abdurrahim Aksoy ve Ahmet Faruk Ünsal, emekli diplomat Naci Koru, THY eski Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin gibi isimler Kurucular Kurulu’nda göze çarpıyor.

Geçen hafta bir grup üniversite öğrencisiyle ilk kez halka açık bir toplantı yapan Ali Babacan, "AK Parti'de önceden kararları alırken iyi bir tartışma süreci vardı. Daha sonra bir kişinin çevresindekilerin ve ailesinin kararlarıyla 83 milyon ülke yönetilmeye başlandı. Çok dua ettim sorunlar düzelsin diye, ama olmadı" demişti.

Kurucular Listesi:

 1. Ali Babacan 
 2. Abdurrahim Aksoy 
 3. Abdurrahman Bilgiç 
 4. Abdurrahman Müfit Yetkin 
 5. Ahmet Burçin Yereli 
 6. Ahmet Edip Uğur 
 7. Ahmet Ergin 
 8. Ahmet Faruk Ünsal 
 9. Ali İhsan Merdanoğlu
 10. Ali Rıza Babaoğlan
 11. Ali Uufk Yaşar
 12. Altuğ Ankaralı
 13. Arzu Kılıçlar
 14. Ayşe Ezgi Yıldırım
 15. Bahar Ekşi
 16. Baran Deniz Bağatur
 17. Bekir Sıtkı Aslan
 18. Bilgehan Çetiner
 19. Birol Aydemir
 20. Burak Dalgın
 21. Burcu Yağan
 22. Bünyamin Ünlü
 23. Canberk Demirci
 24. Cavit Dağdaş
 25. Cem Avşar
 26. Cennet Uslu
 27. Deniz Karakullukçu
 28. Doğa Şanlıoğlu
 29. Elif Esen
 30. Essum Aslan
 31. Evrim Rızvanoğlu
 32. Fahriye Oya Kuyumcu
 33. Fazıl Hüsnü Erdem
 34. Ferayi Ökmen
 35. Furkan Aydoğan
 36. Gül Didem Pekuz
 37. Gülay Göktürk
 38. Gülçin Avşar
 39. Haldun Hakcı
 40. Hasan Canpolat
 41. Hasan Karal
 42. Hatice Dudu Özkal
 43. Hatice Selvi Demirel
 44. Hüseyin Nalbantoğlu
 45. İbrahim Alper Akalın
 46. İbrahim Dönertaş
 47. İbrahim Gezer
 48. İbrahim Halil Çanakçı
 49. İdris Şahin
 50. İhsan Günaydın
 51. İlker Çelik
 52. Kadircan Köşdere
 53. Kadriye Esra Aygün
 54. Kemal Can Gür
 55. Kerem Altun
 56. Kerem Yavaşça
 57. Mahmut Sami Topbaş
 58. Medeni Yılmaz
 59. Mehmet Avcı
 60. Mehmet Emin Ekmen
 61. Mehmet Şanver
 62. Meltem Gürler
 63. Merve Mollaahmetoğlu Keleş
 64. Metin Gürcan
 65. Metin Kaşıkoğlu
 66. Muhammed İkbal Seyda
 67. Musa Malik Yıldırım
 68. Mustafa Ergen
 69. Mustafa Nuri Akbulut
 70. Mustafa Satıcı
 71. Mustafa Uçak
 72. Mustafa Yeneroğlu
 73. Münevver Helün Fırat
 74. Nazlı Sevda Vural
 75. Nevim Bilici
 76. Nihat Ergün
 77. Oğuzhan Aygören
 78. Ömer Rıfat Gencal
 79. Ramiz Olgun
 80. Rojhat Ölmez
 81. Sadullah Ergin
 82. Sanem Oktar Öğüt
 83. Sedat Kadıoğlu
 84. Selma Aliye Kavaf
 85. Seyit Halil Özsoy
 86. Tuğba Tapsız
 87. Tunahan Elmas
 88. Yasemin Bilgel
 89. Zehra Zeynep Dereli
 90. Zeynep Tatar

HABERE YORUM KAT

2 Yorum