1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Al Arabiya Belgeleri Açıkladı: 2 Pilot İnfaz Edildi
Al Arabiya Belgeleri Açıkladı: 2 Pilot İnfaz Edildi

Al Arabiya Belgeleri Açıkladı: 2 Pilot İnfaz Edildi

El Arabiya televizyonu, Suriye rejimine ait çok sayıda gizli belgeyi yayınladı.

29 Eylül 2012 Cumartesi 20:49A+A-

El Arabiya televizyonu Suriye istihbaratına ait olduğu iddia edilen “çok gizli” iki belge yayınladı.

Suriyeli muhaliflerin sızdırdığı belgelere göre, 22 Haziran’da Akdeniz’e düşen Türkiye'ye ait keşif uçağındaki iki pilotu Suriye ordusu sağ buldu. Suriye Hava Kuvvetleri İstihbaratı’nın “savaş esiri” muamelesi yaptığı pilotlar, Moskova’dan geldiği öne sürülen emirle “doğal yollardan” infaz edilip cesetleri deniz dibine yerleştirildi!

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi ile bağlantılı olan MBC grubunun sahip olduğu, Dubai merkezli El Arabiya televizyonunda bu akşam yayınlanan haber, kanalın elinde bulunan, Suriye rejimine ait olduğu iddia edilen “çok gizli belgelere” dayanıyor. El Arabiya, Suriyeli muhaliflerden aldığı bu belgelerin bir kısmını doğrulatmayı başardığını belirterek, Akdeniz’de düşen Türkiye jetinin akıbetiyle ilgili iddialarla yeni bir haber dizisine başladı.

Hürriyet.com.tr'de yer alan habere göre TSK’ya ait RF-4E tipi bir keşif uçağı 22 Haziran’da Suriye açıklarında düşmüş, pilotlar Gökhan Ertan ile Hasan Hüseyin Aksoy’un naaşları 1300 metre derinlikten 5 Temmuz’da çıkarılmıştı.

El Arabiya, yayınladığı iki belgeye dayanarak pilotların Suriye ordusu tarafından sağ bulunduktan sonra “infaz edildiğini” öne sürdü.

"SORGUYA ÇEKİLDİLER"

“Son derece gizli” olduğu belirtilen ilk belgenin, doğrudan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın makamından çıktığı ve Suriye Özel Operasyonlar Birimi Başkanı Tuğgeneral Hasan Abdülrahman’a gönderildiği öne sürüldü. 

Belgede, “İki Türk pilot, uçağın Tartus’taki Rus deniz üssü ile koordineli bir şekilde düşürülmesinin ardından Suriye Hava Kuvvetleri İstihbaratı tarafından yakalandı” deniyor.

Esad’ın emriyle pilotlara “savaş esiri” muamelesi yapılması, Özgür Suriye Ordusu’na Türkiye’nin verdiği destek konusunda sorgulanmaları da belgede belirtiliyor. Ardından pilotların Hizbullah’a teslim edilmek üzere Lübnan’a nakledilebileceği ifade ediliyor.

RUSYA'YI ZAN ALTINDA BIRAKIYOR

İkinci belge de Suriye Devlet Başkanlığı çıkışlı ve tüm Suriye dış istihbarat birimlerine hitap ediyor: “Rus liderliğinin bilgisi ve rehberliğine dayanarak Özel Kuvvetler Birimi tarafından tutuklanan iki  pilotu doğal yollardan ortadan kaldırıp cesetlerini uluslararası sulardaki çakılma bölgesine geri götürme ihtiyacı doğmuştur.”

Aynı belgede Suriye’nin Türkiye hükümetinin “başına bela olacağı” şeklinde bir mesaj gönderilmesi, PKK’nın Türkiye sınırında harekete geçirilmesi ve Ankara’nın herhangi hasmane hareket durumunda karşılaşacağı tehlike konusunda bilgilendirilmesi de öneriliyor.

al_arabiya2.jpg

SORU İŞARETLERİ

El Arabiya, pilot cenazelerinin 1,300 metre derinliğe nasıl yerleştirildiğini açıklamadı. Ayrıca uçağı vurduğu iddia edilen Grad, güdümlü bir füze değil, güdümsüz bir roket. Kısacası havadaki hareketli bir hedefi vurması neredeyse imkansız.

al_arabiya3.jpg

TARAFLAR NE DEMİŞTİ?

TÜRKİYE: Genelkurmay Askeri Savcılığı, Doğu Akdeniz’de iki pilotun hayatını kaybettiği RF4-E savaş uçağı ile ilgili en net açıklamayı 19 Eylül'de yapmıştı. Askeri savcılık, uçağın Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin blast (basınç) etkisi etkisiyle düştüğünü açıklamıştı.

Açıklamada, 22 Haziran’da düşen uçağın uluslararası hava sahasında Suriye sınırına paralel, 7 bin 400 feet irtifada, 300 knot süratte, 211 derece yönündeyken en son 35.48.2 Kuzey, 35.33.21 Doğu koordinatında istikrarlı uçtuğu ifade edildi. Bu koordinatta saat 11.57’de sola ani bir dönüşle uçağın irtifa kaybederek Suriye topraklarına 8.6 deniz mili mesafede, Suriye karasularında 35.48.26 Kuzey, 35.37.59 Doğu koordinatında denize düştüğünün tespit edildiği belirtildi.

SURİYE: Suriye Ordusu, Suriye karasuları üzerinde alçaktan hızla uçan yabancı bir cismin vurulduğunu ve isabet alan uçağın sahilden 10 km uzaklıkta denize düştüğünü açıkladı. Askeri sözcü, vurulan hedefin daha sonra Türkiye askeri uçağı olduğunu fark ettiklerini belirtti.

RUSYA: Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, uçakla ilgili ellerinde objektif verileri bulunduğunu ve bunları paylaşmaya hazır olduklarını söylemişti. İsmi açıklanmayan bir Rus yetkili ise ellerindeki verilerin, Suriye hava savunması tarafından vurulan jetin, Suriye hava sahasını ihlal ettiğini ortaya koyduğunu söyledi. Ancak Moskova elindeki verileri resmen açıklamadı.

HABERE YORUM KAT