1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Akhisar Özgür-Der'den Suriye İntifadası'na Destek Eylemi
Akhisar Özgür-Der'den Suriye İntifadası'na Destek Eylemi

Akhisar Özgür-Der'den Suriye İntifadası'na Destek Eylemi

Akhisar Özgür-Der, Suriye İntifadası'nın 5. yıldönümünde eylem yaptı.

13 Mart 2015 Cuma 16:52A+A-

Akhisar Özgür-Der Temsilciliği, Cuma namazı sonrası Yeni Cami önünde Basın açıklaması yaptı. Hüsamettin Yılmaz'ın sunumunu yaptığı eylemde, Ali Dal'ın Suriye İntifadası'nın başlangıcından günümüze gelişen süreci anlatan kısa konuşmasından sonra Emine Düzgün; Akhisar Özgür-Der adına Basın açıklamasını okudu. Eylemde “Uyan, Diren, Özgürleş!”, “Katil Esad, Suriye'den Defol!”, “Suriye Halkı Yalnız Değildir”, “Diktatörler yenilecek İslami Direniş Kazanacak” gibi sloganlar atılarak tekbir getirildi.

Basın Açıklamasının Metni:

5.yılına Giren Suriye Direnişini Selamlıyoruz!

“Gevşemeyin, üzülmeyin; eğer (gerçekten) iman etmişseniz en üstün olan sizlersiniz.” (ÂLİ İMRÂN – 139)

Kimyasal gazlardan, varil bombalarına, dökme kurşunlardan, şebbihaların işkencelerine kadar bütün yöntemlerle sistematik katliamlardan geçirilen mazlum Suriye halkının Allah’a güvenerek ve O’ndan yardım dileyerek zalim Esed’e karşı başlattığı onurlu direniş 5. yılına girdi.

Tam 4 yıldır yaşanan bunca zulüm karşısında ve Suriye halkının şahsında, insanlık vicdanı ve ümmet duyarlılığımız sınanıyor. Yaklaşık yarım asırdır ayrım gözetmeden Suriye halkının tamamına kan kusturan despotik Baas rejimine karşı İslam coğrafyasındaki diğer intifadalardan da ilham alarak ayağa kalkan Suriyeli Müslümanlar, çetin sınavları göğüsleyerek direnişlerini bugüne taşıdılar. Onlar, özgürlüğe bedel olarak direniş iradesini kuşandılar. 21. yüzyılın sözde medeni dünyasında, şu küresel köyün sakinlerinin gözü önünde kimyasal silahlar da dâhil en iğrenç ve acımasız ölüm aygıtlarıyla katliama, kıyıma, açlığa, hastalığa, göçe maruz bırakıldılar. Binlercesi Baas’ın işkence odalarında kıyımdan geçirildi, tecavüze uğradı. Sayısız yerleşim yerine bombalar yağdırıldı ve onbinlerce masum insan dünyanın derin suskunluğu eşliğinde paramparça edilerek katledildi.

Bunca zulme, zorbalığa, alçakça katliamlara, imkânsızlıklara ve de uluslararası toplumun umursamazlığına rağmen kıt imkânlarla ama iman ve umutla tevhid, adalet ve özgürlük mücadelelerini bugüne getiren Suriye halkının zafere doğru yürüyüşü küresel istikbarı derin endişelere, korkulara sevk etmiştir. Onlar; çıkarları uyuşmadığı için daha düne kadar karşı çıktıkları Esed diktatörlüğünü şimdilerde yaşatmak, ömrünü uzatmak için canhıraş çabalar içerisindeler.

Ama öte yandan neredeyse tüm dünya doğal, hukuki, insani talep ve beklentilerini görmezlikten gelse ve Esed-İran-Rusya’dan oluşan vahşet koalisyonu buradan destek alarak katliamlarını sürdürse de aziz Suriye halkı inşallah onurlu bir gelecek maksadıyla istikrarlı şekilde sürdürdüğü direnişini kararlılıkla ve yılmadan devam ettiriyor. Bu onurlu direnişle dayanışma sorumluluğumuz elbette sadece yardım yollamakla sınırlı olmayıp çok boyutlu bir sahiplenmeyi gerektiriyor. En başta da Suriye direnişini Müslümanlar olarak komşu bir halkın mücadelesi olarak değil, mensubu olduğumuz İslam ümmetinin bir imtihanı, imtihanımız olarak görmemiz lazım. Ve bu perspektiften bakarak tam 4 yıldır her türlü imkânsızlığı, zorluğu, katliamı Allah için göğüsleyen Suriye halkının direnişini sürdürmesinin Müslümanlar için bir onur ve iftihar olarak kavranması gerekir.

İlk günden itibaren bir takım saçma sapan iddialar ve gerekçeler öne sürerek adeta Esed zulmüne meşruiyet arama uğraşı içinde olanlara, türlü ideolojik veya siyasi hesaplarla zulmün yanında saf tutanlara, Esed mücrimini yere göğe sığdıramayacak kadar alçalanlara lanet dilemek dışında söyleyecek sözümüz yok! Bununla birlikte Suriye halkına uygulanan bunca vahşetten sonra, Suriyeli mazlumlardan yana safını belirlemeyenlerin, susup görmezden gelmeyi tercih edenlerin, zulme karşı açık tavır almaktan çekinenlerin içine sürüklendikleri ilkesizliği ve ölçüsüzlüğü teşhir etmek Suriye direnişiyle dayanışma içinde olan herkesin boynunun borcudur!

Bu onurlu direnişi dün olduğu gibi bugün de destekliyor, zulmün karşısında başkaldıran mazlum Suriye halkıyla her fırsatta dayanışma içinde olacağımızı bir kez daha vurguluyoruz! Buradan bir kez daha 5. yılına giren Suriye devrimini selamlıyor ve başta katil Esed rejimi olmak üzere onu yaşatmak için canhıraş çalışan İran, Rusya ve zorbalara çanak tutanları kınıyoruz.

13  Mart 2015 Akhisar Özgür-der                                                                                                                  

unnamed-(1)-012.jpg

unnamed-(3)-007.jpg

unnamed-017.jpg                                                               

HABERE YORUM KAT

1 Yorum