1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Afganistanlı Göçmene Uçakta İsveçli Öğrenciden Destek
Afganistanlı Göçmene Uçakta İsveçli Öğrenciden Destek

Afganistanlı Göçmene Uçakta İsveçli Öğrenciden Destek

Afganistanlı göçmenin İsveç’ten sınır dışı edilmesini engellemek için uçakta çaba harcayan genç kadın, bazı yolcuların da verdiği destekle başarıya ulaştı.

25 Temmuz 2018 Çarşamba 14:57A+A-

İsveçli bir genç kadının Afganistanlı göçmenin sınır dışı edilmesini önlemek için yaptığı protesto, sosyal medyada büyük ses getirdi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Göteburg-İstanbul seferini yapan Türk Hava Yolları (THY) uçağında pazartesi günü gerçekleşen olayı Elin Ersson isimli protestocu Facebook hesabından canlı olarak yayımladı.

Aynı zamanda öğrenci olan Ersson, 52 yaşındaki Afganistanlı göçmenin sınır dışı edilmesini engellemek için bilet alarak bindiği uçakta ayağa kalkarak önce uçağın kalkmasını engelledi.

Canlı yayımlanan protesto sırasında THY kabin memurlarının Ersson’u ikna etmeye çalıştığı görüldü.

Bazı yolcuların ise protestocu genç kadına sert bir şekilde müdahale ettiği duyuldu.

Türkçe konuşan bazı yolcuların da destek verdiği protesto sonucu sınır dışı edilmek istenen yolcu uçaktan alkışlar eşliğinde indirildi.

Ersson’un destek karşısında duygulandığı anlar da kameraya yansıdı.

İsveç medyasında olayla ilgili yapılan haberlerde genç kadın hakkında bu eylemi nedeniyle soruşturma açılabileceği belirtiliyor.

Afganistanlı göçmenin ise ileriki bir tarihte sınır dışı edilebileceği aktarılıyor.

Bu arada İsveç Cezaevi ve Gözaltı Kurumu basın sözcüsü Ulf Mossberg, BBC’ye yaptığı açıklamada, Afganistanlı göçmen ve ona eşlik eden İsveçli güvenlik güçlerinin uçaktan THY pilotunun kararı ile indirildiğini söyledi.

İsveç Göçmenlik Kurulu, Afganistan’ı “güvenli ülkeler” arasında görüyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

3 Yorum