1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD'den YPG/PKK'ya Türkiye Operasyonuna Karşı Tünel İtirafı
ABD'den YPG/PKK'ya Türkiye Operasyonuna Karşı Tünel İtirafı

ABD'den YPG/PKK'ya Türkiye Operasyonuna Karşı Tünel İtirafı

ABD'nin Suriye'deki kuvvetlerinin, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon yapma ihtimaline karşı YPG/PKK’ya hazırlık eğitimi verdiği ortaya çıktı.

16 Ekim 2019 Çarşamba 13:43A+A-

Amerikan Foreign Policy dergisinin ABD'li askeri yetkililere dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin Afrin'de YPG/PKK’ya yönelik Zeytin Dalı Harekatı'ndan sonra örgütün, Fırat'ın doğusuna yönelik muhtemel bir operasyona karşı devasa bir tünel ağı inşa ettiği ifade edildi.

tun.jpg

En Azından Rusya Gelene Kadar Dayanmak İçin İnşa Etmişler

Örgütün bu tünelleri, hava operasyonlarına karşı alan savunması yapmak ve en azından Rusya gibi konvansiyonel bir güç yetişene kadar Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı dayanmak amacıyla inşa ettiği belirtildi.

ABD kuvvetlerinin bu tünellerde, muhtemel bir Türkiye müdahalesi durumunda örgütün nasıl koordinasyon sağlayacağı konusunda hazırlık eğitimleri verdiği, ABD askerlerinin, YPG/PKK’nın ayrıca "derinlikli savunma" taktikleri konusunda eğittiği kaydedildi.

tune.jpg

Siperlerin Yıkıldığı İddia Edilmişti

ABD, YPG/PKK'nın Rasulayn ve Tel Abyad arasındaki bölgede askeri siperlerini yıktığını iddia etmişti.

Anadolu Ajansı, bu tünellere yönelik görüntüleri yayınlamış ve ABD makamları nezdinde bu tünellerin de yıkılıp yıkılmayacağını gündeme getirmişti ancak Amerikalı yetkililer bu soruları geçiştirmişti.

tu.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT